Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nawet 1500 zł mandatu. Wielu kierowców boleśnie odczuje na skórze nowe mandaty

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Jeszcze do końca 2021 roku w Polsce mandat za zdejmowanie lub przysłanianie tablic rejestracyjnych mógł wynieść zaledwie 100 zł. Najczęściej wykroczenie te popełniali kierowcy samochodów sportowych i tuningowanych (oraz właściciele audi). Tak niski mandat nie odstraszał kierowców, ale w 2022 r. zmienił się jednak taryfikator i kara może wynieść nawet 1500 zł.

Od 1 stycznia 2022 r. wraz ze zmianą taryfikatora zmieniła się wysokość mandatów za nieodpowiednio przystosowane tablice rejestracyjne. Teraz kary mogą być wyższe nawet 15-krotnie. Zmiany w taryfikatorze obejmują kary, m.in:

  • Za umieszczenie choćby małej naklejki na tablicach rejestracyjnych - nawet 500 zł kary

  • Brak tablic rejestracyjnych w pojeździe - do 1500 zł

Dodatkowo przyozdabianie, zakrywanie, czy też zdejmowanie tablic mogą być nawet 15-krotnie większe. W wyjątkowych sytuacjach policjanci mogą wystawić mandat na 1500 zł.

Od początku tego roku kwota mandatu za zakrywanie tablic rejestracyjnych w pojeździe wzrosła do 500 zł. Obecnie taką karę na kierowcę jadącego autostradą może nałożyć nie tylko policja, ale także KAS (Krajowa Administracja Skarbowa). Szczególnie dotyczy to pojazdów przemieszczających się po płatnych odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez GDDKiA.

W świetle przepisów nie można również zmieniać miejsca zamontowania tablic. Zakładanie tablic rejestracyjnych w innych miejscach niż tych konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, karane mandatem w wysokości 500 zł. Do takich przypadków zaliczane jest również popularne umieszczanie rejestracji za przednią szybą. Osoby chcące zamontować w swoim samochodzie zmniejszone tablice również powinny spodziewać się kary, gdyż możliwe jest to jedynie w pojazdach, w których miejsca konstrukcyjnie przeznaczone do montażu tablic rejestracyjnych są fabrycznie zmniejszone. Takie wykroczenie karane jest mandatem w wysokości 300 zł.

„Ozdabianie” tablic rejestracyjnych również jest surowo karane. Od początku tego roku wysokość mandatu wzrosła za to aż 10-krotnie - z 50 zł do 500 zł. Taka sama kara może nas spotkać za umieszczanie na tablicy naklejki, która może utrudnić odczytanie rejestracji.

Za jazdę bez tablicy rejestracyjnej grozi grzywna z art. 94 § 2. stosowana w przypadku kierowców poruszających się pojazdem przy braku dopuszczenia go do ruchu drogowego. Według polskiego prawa za pojazd dopuszczony uznaje się taki, który jest oznakowany legalnymi tablicami rejestracyjnymi i nalepką kontrolną, umieszczaną na szybie.

Niewiele zmieniło się natomiast w kwestii wysokości mandatu za brudne tablice, za co obecnie grozi kara 100 zł, czyli tyle ile wynosiła górna granica taryfikatora jeszcze w ubiegłym roku.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Skandaliczny gest Rosjanina na kartingowych MŚ. Pokazał nazistowski salut podczas hymnu

  • "Totalne remonty Szelągowskiej" wyremontują mieszkanie Marcina "Borkosia" Borkowskiego

  • Prokurator generalna Ukrainy: W Buczy znaleziono ciała kolejnych ofiar ze związanymi rękami

Źródło: auto-swiat.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Motoryzacja

Wjechała autem do centrum handlowego. Chciała przygotować się do egzaminu na prawo jazdy
Czytaj więcej >

Motoryzacja

Ceny paliw. Jak zapowiedź embarga na rosyjski gaz wpłynie na ceny paliw?
Czytaj więcej >

Motoryzacja

Jeremy Clarkson wysłał auta na Ukrainę. Legendarny dziennikarz aktywnie pomaga potrzebującym
Czytaj więcej >

Motoryzacja

Lublin. Pijany sędzia doprowadził do kolizji. Śledczy złożyli już wniosek o uchylenie immunitetu
Czytaj więcej >

Motoryzacja

Adam Małysz pochwalił się nowym autem. Jest warte fortunę
Czytaj więcej >

Motoryzacja

2500 zł mandatu za jazdę „przepisowo, lecz niepewnie”
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]