Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 13. emerytura niższa nawet o 200 zł? Ci seniorzy będą zmartwieni
Bartłomiej Binaś
Bartłomiej Binaś 30.03.2024 10:15

13. emerytura niższa nawet o 200 zł? Ci seniorzy będą zmartwieni

emeryt
fot. Pixabay/stux, materiały własne

13. emerytura, której pierwsze wypłaty rozpoczęły się już w piątek 29 marca to powód przedświątecznej radości wielu seniorów. Kwota, która wypłacana jest w wysokości minimalnej emerytury, dzięki waloryzacji osiągnęła w tym roku poziom 1780,96 zł. Część seniorów nie będzie jednak zadowolona, ponieważ przez waloryzację mogą przekroczyć ważny limit i otrzymać niższe świadczenie. Nawet o 200 zł. 

13. emerytura dla niektórych może być niższa

13. emerytura dzięki marcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 12,12 proc., wynosi obecnie 1780,97 zł brutto. Pierwsza transza wypłat dla uprawnionych seniorów ruszyła już wczoraj, w piątek 29 marca, co związane jest z faktem, iż 1 kwietnia, czyli standardowy dzień wypłaty świadczenia dla części emerytów w tym roku przypada na dzień świąteczny. Harmonogram wypłat, które realizuje ZUS, przypada 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia danego miesiąca.

"Trzynastka" wypłacana jest przez ZUS automatycznie. Nie trzeba składać o nią specjalnego wniosku. Mimo iż dodatek cieszy wszystkich, którym przysługuje, to niektórzy seniorzy mogą być zaniepokojeni, gdy dostaną niższe świadczenie. Wszystko ze względu na obowiązującą kwotę wolną od podatku.

ZUS wypłaca 1780,96 zł. Większość mężczyzn nie wie, że ma prawo do tego świadczenia

Niższe "trzynastki"? To możliwe

13. emerytura standardowo wypłacana jest wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym, a jej ostateczna wysokość zależy od tego, jaką wysokość podstawowej emerytury otrzymuje dana osoba. Jeśli suma 13. emerytury oraz podstawowego świadczenia wyniesie łącznie ponad 2,5 tys. zł., wówczas taki senior nie zmieści się w kwocie wolnej od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. zł. rocznie, czyli 2,5 tys. zł miesięcznie.

Różnice w "trzynastkach" nawet do 200 zł

Jeśli świadczeniobiorca nie zmieści się w kwocie wolnej od podatku, wówczas zostanie mu potrącona zaliczka na podatek, a także składka zdrowotna, co oznacza, że "trzynastkę" w pełnej wysokości otrzymają tylko ci, którzy mają niskie świadczenia. Różnice mogą wahać się nawet o 200 zł.

ZOBACZ: Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent? Jest termin, seniorzy poznali pierwsze szczegóły

13. emerytura zgodnie z informacją podaną na stronie ZUS wypłacana jest osobom, które 31 marca są uprawnione do: 

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.