Goniec.pl > Wiadomości > 1 grudnia o godz. 19 ruszają protesty "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 01.12.2021 18:36

1 grudnia o godz. 19 ruszają protesty "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!"

Protest
Pawel Wodzynski/East News

Masowe protesty ruszają o godzinie 19. Demonstracje zaplanowane na 1 grudnia odbywają się pod hasłem "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!". Tysiące ludzi wychodzi na ulicę. W Warszawie Ogólnopolski Strajk Kobiet zaprasza wszystkich pod Sejm. Co dokładnie się dzieje?

- Całkowity zakaz aborcji. Rejestr ciąż. Instytut Kontroli Macic. To wszystko szykuje nam PiS razem z faszystami z Konfederacji, na życzenie i ku zadowoleniu polskich biskupów i innych fundamentalistów nienawidzących kobiet - piszą na wydarzeniu w mediach społecznościowych organizatorki protestu.

O 19 ruszają protesty w całej Polsce, tysiące ludzi na ulicach

Zorganizowanie protestu 1 grudnia o godzinie 19 nie jest przypadkowe. Właśnie o tej godzinie w Sejmie rozpocznie się czytanie dwóch projektów ustaw.

Jedna z nich dotyczy powołania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Drugi projekt porusza temat wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Jest to projekt obywatelski.

Gazeta Wyborcza informuje, że Mariusz Dzierżawski, prezes fundacji Pro-Prawo do Życia, przedstawi jednoznaczne poparcie dla projektu zakazu ciąży. Ogólnopolski Strajk Kobiet uderza w występującego dziś w Sejmie aktywistę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- W 2013 r. zebrał 450 tys. podpisów pod projektem "Stop Aborcji". To jemu możemy podziękować za "płodobusy" na naszych ulicach - przekazało OSK na temat Dzierżawskiego.

Krytyczne stanowisko OSK i protestujący 1 grudnia mają również na temat planowanego Instytutu. - Instytut ma działać na rzecz rozwiązania problemów demograficznych, prowadzić badania i realizować cele założone w Strategii Demograficznej 2040. A wśród tych znajduje się przede wszystkim "ochrona rodziny" i małżeństw, m.in. poprzez ograniczenie liczby cesarskich cięć i rozwodów oraz wydłużanie czasu trwania związków małżeńskich - napisał na Facebooku OSK.

Nie tylko Warszawa protestuje

Chociaż to strajk w Warszawie na ul. Wiejskiej pod Sejmem będzie największy to protesty przeciwko działaniom rządzących i kolejnym zaostrzeniach prawa aborcyjnego w Polsce odbędą się również w innych miastach.

Oto lista miejsc, gdzie odbywają się dziś strajki pod hasłem "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!":

  • BIELSKO-BIAŁA godz. 18.00, plac Chrobrego

  • BYDGOSZCZ godz. 18.00, plac Praw Kobiet, Gdańska 10

  • CHOJNICE: godz. 18.00, Rynek

  • KATOWICE godz. 19.00, ul. Mariacka

  • KRAKÓW godz. 19.00, Rynek Główny

  • ŁÓDŹ godz. 18.00, okolice katedry

  • RZESZÓW godz. 18.00, Hetmańska 8

  • TORUŃ 18.30, pod pomnikiem Kopernika

  • WARSZAWA godz. 19.00, pod Sejmem

  • WROCŁAW godz. 17.30, Plac Gołębi

To kolejna seria protestów w związku z prawem aborcyjnym. Podobnie duże poruszenie miało miejsce po śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny, więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziesz w galerii poniżej.

Co ważne, niedawno minister Adam Niedzielski ujawnił, że otrzymał już wyniki kontroli NFZ przeprowadzonej w pszczyńskim szpitalu. - Niestety, wypada to kiepsko dla zespołu, który tam pracował - powiedział szef MZ (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Wkrótce więcej informacji, artykuł aktualizowany na bieżąco.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rmf fm, straacki.pl, epoznan.pl

Tagi: Warszawa