Goniec.pl
Świadczenie ZUS

Iberion materiały własne

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

22 Października 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

O rentę szkoleniową może ubiegać się każdy, kto z przyczyn zdrowotnych nie może dalej wykonywać swojej pracy i musi się przekwalifikować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca to świadczenie już od ponad 20 lat, jednak urzędnicy podkreślają, że niewiele osób po nie sięga, choć zyskać można niemal tysiąc złotych.

Wciąż niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez Radio Zet.

świat według kiepskich

Marzena Kipiel-Sztuka straciła ukochanego na planie serialu

CZYTAJ DALEJ

Renciści mogą otrzymać pomoc w powrocie na rynek pracy

Nagła utrata zdolności do wykonywania swojego zawodu nie zawsze oznacza, że na stałe zostaniemy wykluczeni z rynku pracy. Renta szkoleniowa to świadczenie proponowane przez ZUS osobom, dla których w takiej sytuacji przekwalifikowanie jest jedyną szansą pozostania aktywnym zawodowo.

Lekarz orzecznik może uznać, że rencista będzie zdolny do pracy po przekwalifikowaniu. Wówczas ubezpieczony może skorzystać z renty szkoleniowej, a także wziąć udział w kursach doszkalających, których koszt pokrywa urząd. Powiatowy urząd pracy zajmuje się również znalezieniem takiego szkolenia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W kursie rencista może brać udział przez pół roku, jednak w razie potrzeby urząd ma możliwość wydłużenia tego okresu. W czasie szkolenia ubezpieczona osoba będzie otrzymywała wspomnianą rentę szkoleniową, która stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty.

Z tytułu renty szkoleniowej zyskać można ponad 900 złotych

Otrzymywana kwota nie może być jednak mniejsza, niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W 2021 roku wynosi ona 938,16 zł. Z kolei gdy niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wówczas świadczenie wypłacane jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.

Urzędnicy zachęcają do korzystania z tego rodzaju wsparcia. Jak wspomniała rzeczniczka regionalna ZUS z Dolnego Śląska, od kilku lat ten oddział nie wypłacił nikomu pieniędzy na zdobycie nowego zawodu.

Gdy tracimy zdrowie i pracę w wieku 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Warto, więc skorzystać z pomocy ZUS, żeby zyskać szansę na pozostanie na rynku pracy – dodała Kowalska-Matis.

Katarzyna Cichopek przekazała smutne wieści. Chodzi o jej dzieci, bardzo przykre

Slajd 1 z 5

Cichopek i Hakiel

Katarzyna Cichopek wyjawiła smutną prawdę

Katarzyna Cichopek jest szczęśliwą mamą 12-letniego Adama i 7-letniej Helenki, których wychowuje razem z partnerem Marcinem Hakielem. Ostatnio jednak aktorka przeżywa trudne chwile związane z problemami zdrowotnymi swojego potomstwa. / fot. Instagram katarzynacichopek

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >