Goniec.pl
ZUS może upomnieć się o ogromne pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS może odebrać świadczenia wraz z odsetkami

22 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ostrzeżenie dla wszystkich tych, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek, rentę lub wcześniejszą emeryturę. W życie weszła nowelizacja ustawy, która daje możliwość domagania się od świadczeniobiorcy zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Może chodzić nawet o kilka lat wstecz.

Od soboty 18 września obowiązuje nowe brzmienie art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Regulacje zostały wprowadzone tylnymi drzwiami przy okazji uchwalania nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu autorzy projektu nawet o nich nie wspomnieli.

andrzej duda

Andrzej Duda został przedstawiony jako Hitler na okładce białoruskiej gazety "Mińska Prawda"

CZYTAJ DALEJ

Ogromne koszty za pomyłkę ZUS-u

Wprowadzone zmiany mają spowodować, że ZUS będzie mógł domagać się odsetek od nienależnie pobranych świadczeń za okres sprzed wydania decyzji o nienależnym pobraniu świadczeń - od dnia wypłaty świadczenia uznanego za nienależne.

Odsetki będą naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty. W zależności od okoliczności ZUS może wydać decyzję dotyczącą nawet kilku lat wstecz. To oznacza ogromne koszty dla osób dotkniętych nowymi przepisami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo- To jest przepis, na podstawie którego ZUS - mając wiedzę, że doszło do nieprawidłowości i świadczenie jest wypłacane nienależnie albo w nienależnej wysokości – będzie mógł zwlekać do końca okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, z wydaniem decyzji o zwrocie nienależnego świadczenia albo jego różnicy, i to z odsetkami liczonymi nie od wydania decyzji o zwrocie świadczenia, lecz od momentu jego wypłaty - zauważa Przemysław Hinc, doradca podatkowy z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze w rozmowie z prawo.pl.

Mniej obowiązków dla ZUS-u, kłopoty dla obywatela

Prawo dotyczy nie tylko tych, którzy celowo wprowadzają ZUS w błąd, ale wszystkich obywateli. Od teraz przyznanie zasiłku, renty czy wcześniejszej emerytury nie będzie podstawą do uznania, że świadczenie nam się należy i w każdej chwili będziemy mogli spodziewać się, że będzie trzeba je zwrócić z odsetkami.

Z ZUS-u praktycznie zostanie zdjęty obowiązek weryfikacji naszego prawa do świadczenia, zanim ten dokona jego wypłaty. ZUS będzie wypłacał pieniądze na podstawie wniosku i załączonych do niego dokumentów, a na jego weryfikację będzie miał 5 lat.

Projekt rozszerzył także katalog trybów dochodzenia roszczeń. Obecnie należności mogą być dochodzone w trybie egzekucji administracyjnej, teraz dopisano do niej także "egzekucję sądową". ZUS będzie mógł zatem dołączyć nawet do egzekucji komorniczej z nieruchomości, jeśli taka będzie prowadzona wobec rencisty.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: businessinsider.com, prawo.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >