Zełenski nie pojawił się w Gdańsku, zadzwonił do von der Leyen. Wiadomo, o czym rozmawiali
W Gdańsku trwa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy, jednak Wołodymyr Zełenski nie pojawił się na miejscu. Ukraiński prezydent poinformował, że w trakcie wydarzenia odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, wyjaśniając jej cel kontaktu.
Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku
Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy rozpoczęła się w czwartek 25 czerwca w Gdańsku i potrwa dwa dni. Głównym tematem wydarzenia jest międzynarodowa pomoc gospodarcza i wsparcie obronne dla Kijowa.
W obradach biorą udział m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiciele rządów, instytucji finansowych oraz biznesu. Delegacji ukraińskiej przewodniczy premier Julia Swyrydenko. W poprzednich latach konferencja odbywała się m.in. w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano.
Zełenski rozmawiał z Ursulą von der Leyen
W trakcie trwania konferencji Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która przebywa obecnie w Gdańsku. Jak podkreślił, była ona poświęcona dalszej współpracy i wsparciu dla Ukrainy, w tym kwestiom obronnym oraz dostawom dla Sił Obronnych.
- Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, która obecnie przebywa w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy. To ważny sygnał wsparcia, za który jestem wdzięczny - napisał Wołodymyr Zełenski.
Ukraiński prezydent dodał, że rozmowa dotyczyła także wspólnych działań na rzecz wzmacniania odporności Ukrainy oraz ochrony ludności przed rosyjskimi atakami. Zaznaczył przy tym, że to Rosja odpowiada za przedłużanie wojny.
- Omówiliśmy współpracę obronną i wspólne działania na rzecz wzmacniania naszej odporności oraz ochrony ludzi przed rosyjskimi atakami, w tym dostawy dla Sił Obronnych. Dla wszystkich jest jasne, że to Rosja przedłuża wojnę i ignoruje wszystkie ukraińskie propozycje dyplomatyczne. Dlatego musimy jak najaktywniej działać, by wzmocnić nasz kraj i naszych ludzi. (…) Ustaliliśmy również terminy naszych kolejnych spotkań. Dziękuję, Ursulo! - zaznaczył Zełenski.
Napięcia na linii Warszawa-Kijów. Zełenski nie pojawił się w Polsce
Wołodymyr Zełenski nie pojawił się na konferencji w Gdańsku, mimo że jego udział był wcześniej zapowiadany. Jego nieobecność nastąpiła w atmosferze napięć po decyzji o nadaniu przez ukraińskiego prezydenta jednej z jednostek wojskowych imienia „Bohaterów UPA”.
W odpowiedzi prezydent Karol Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego.