Goniec.pl
Zniszczono pomnik Jerzego Popiełuszki

Autorstwa Photo not attributed - Photo reproduction sold as a keepsake before 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1386697

Zdewastowano pomnik Jerzego Popiełuszki w Stanach Zjednoczonych

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pomnik księdza Jerzego Popiełuszki znajdujący się na Greenpoincie w Nowym Jorku został zdewastowany. Wandale założyli na głowę wyrzeźbionej postaci czarny worek, z którego wysypały się śmieci. Policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Smutną informację przekazał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

- Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach. To edukacyjny moment dla nas wszystkich, by poznać znaczenie symboli, które nas otaczają - napisał konsul generalny Adrian Kubicki na swoim profilu na Twitterze, dołączając do wpisu kilka porażających zdjęć. Za opisanie sprawy podziękował licznym zagranicznym portalom.

Zniszczono pomnik ks. Jerzego Popiełuszki

Wydział ds. przestępstw z nienawiści nowojorskiej policji poinformował z kolei, że prowadzi „intensywne śledztwo w sprawie wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku za działalność w Solidarności". [...] Jesteśmy świadomi znaczenia, jakie ma to dla lokalnej Polonii”.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podziękował funkcjonariuszom za pilną interwencję. Pomnik Jerzego Popiełuszki jest ważnym symbolem dla Polaków, którzy wyemigrowali do Nowego Jorku. Lokalna społeczność nie kryje żalu z powodu incydentu, do którego doszło na Greenpoincie.

Na zdjęciach, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych, widać górę śmierci leżącą u stóp pomnika. W worku, który został założony na głowę postaci, znajdowały się szklane butelki po napojach wyskokowych, kartonowe opakowania i inne odpadki.

Do podobnego zdarzenia doszło przed kilkoma dniami w Siedlcach. Tamtejsi wandale pod osłoną nocy zdewastowali pomnik zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zgłoszenie o zniszczeniu rzeźby wpłynęło na policję w poniedziałek 3 maja we wczesnych godzinach porannych. Policjanci uważają, że do bulwersującego aktu wandalizmu musiało dojść nieco wcześniej, w nocy.

- Zgłoszenie o oblaniu farbą pomnika otrzymaliśmy w godzinach porannych. Od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o zdarzeniu, podjęliśmy niezbędne czynności. Na miejscu wykonano oględziny. Sprawdzamy również okoliczne budynki pod kątem monitoringu - przekazała Agnieszka Świerczewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został oblany białą farbą. To niepierwszy raz, kiedy podobizna zmarłego prezydenta padła ofiarą chuliganów. W 2014 roku w Dębicy nieznany sprawca bądź sprawcy zdewastowali pomnik zmarłego prezydenta oraz innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Memoriał Smoleński został oblany żółtą farbą.

Do identycznego incydentu doszło także rok i dwa lata później w tym samym mieście. Monitoring zainstalowany na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie stoi rzeźba, nie zniechęca wandali do zaprzestania działań. Władze są zmuszone do regularnego niwelowania szkód.

Przed rokiem z kolei demonstranci, którzy protestowali przeciw brutalnemu atakowi policjantów na Afroamerykanina George'a Floyda, poważnie uszkodzili pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Lafayette w Waszyngtonie, co odbiło się szerokim echem w mediach na całym świecie.

Artykuł aktualizowany.

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >