Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zapadła decyzja ws. waloryzacji 800 plus. Nie ma odwrotu
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 27.11.2024 22:36

Zapadła decyzja ws. waloryzacji 800 plus. Nie ma odwrotu

Pieniądze
Fot. własne

Ważne wieści z Brukseli. Znamy działania, które znalazły się w polskim planie wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu. Założenia we wtorek zatwierdziła Komisja Europejska. Wiemy, co z waloryzacją 800+ oraz z akcyzą na alkohol i wyroby tytoniowe. Wielu Polaków nie będzie zadowolonych takim obrotem spraw.

Komisja Europejska z pozytywną oceną polskiego planu budżetowego

We wtorek 26 listopada pojawiła się ważna informacja z Brukseli. Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy na najbliższe lata. Dokument zawiera założenia dotyczące wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu i obejmuje najbliższe cztery lata. 

Komisja zarekomendowała również krajom członkowskim przyjęcie wspomnianego planu. Ze słów dziennikarki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon wynika, że dokument przewiduje łagodne oszczędności w przyszłym roku i ostrzejsze w trzech kolejnych latach. Wiemy, jak plan może wpłynąć na życie zwykłych Polaków.

Masz zastrzeżony PESEL? Pilny komunikat z banku PKO BP 1000 plus zamiast 800 plus. Polacy stanowczo, co uważają o tym pomyśle

Czy dojdzie do waloryzacji 800+?

Wraz z zatwierdzeniem planu poznaliśmy również działania, które zostaną wprowadzone w celu zmniejszenia wspomnianego deficytu. Już teraz wiadomo, że w najbliższym czasie nie dojdzie do waloryzacji 800+. Ministerstwo Finansów tłumaczy jednak, że doszło już do zwiększenia świadczenia z 500 do 800 złotych, a sukces negocjacji z Komisją Europejską wynika z tego, co znajduje się w polskim budżecie.

Wszystko, co jest w planie, wynika z budżetu i ustaleń wewnątrzkrajowych, i nie jest nowe - tłumaczy ministerstwo.

ZOBACZ: Takie przelewy mogą zainteresować "skarbówkę". Lepiej na nie uważać

Przypomnij, że 800+ zastąpiło 500+ od 1 stycznia 2024 roku. Warto jednak dodać, że w dobie redukcji deficytu nie należy obawiać się zmniejszenia lub całkowitego zniesienia świadczenia. Jakiś czas temu premier Donald Tusk w odpowiedzi na pytanie, czy rząd planuje zmiany w wypłacaniu 800+, podkreślił, że dopóki jest on prezesem rady ministrów, nie dojdzie do żadnych cięć w wypłatach dla rodziców.

800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak ja będę odpowiadał za pracę tego rządu - mówił Donald Tusk.

Rząd szykuje wzrost akcyzy

Co ważne, samo zamrożenie stawki 800+ to jedynie początek działań, które mają zostać wprowadzone. W dokumencie zawarto także anulowanie niższej stawki VAT na żywność czy wycofanie środków wsparcia energetycznego. Plan zakłada także zmiany w akcyzie na alkohol i wyroby tytoniowe.

Wzrosty akcyzy, anulowanie niższej stawki VAT na żywność, wycofanie środków wsparcia energetycznego, które zostało przedłużone do końca 2024 roku i zamrożenie wartości nominalnej niektórych świadczeń socjalnych (w tym programów Rodzina 800 plus i Aktywny Rodzic) - można przeczytać w dokumencie zatwierdzonym przez Komisję Europejską.

ZOBACZ: ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym. Takie warunki należy spełnić

Z planu wyczytać można również, kiedy dojdzie do wspomnianego zwiększenia akcyzy na alkohol i tytoń. Według dokumentu działania te zawarte są, jako ostrzejsze oszczędności. Oznacza to, że do wzrostu nie dojdzie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Można się go za to spodziewać w latach 2026-2028.