Goniec.pl
Potężne ulewy nadciągają nad Polskę, IMGW ostrzega, możliwe podtopienia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; imgw

Zacznie się za chwilę, pogodowy Armageddon z ulewami. IMGW ostrzega, a RCB wysyłało alerty

30 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Prognoza pogody na sobotę i niedzielę obfituje w deszcz i burze. W związku z przewidywanymi ulewami IMGW ostrzega przed lokalnymi podtopieniami. Wydano ostrzeżenia II i I stopnia. To będzie mokry weekend. Jesień chce o sobie przypomnieć?

- Dziś pochmurno, tylko na północy więcej słońca. W centrum i na południu silne opady deszczu z sumą do 30-40 mm. Na południowym wschodzie burze z gradem i porywami do 75 km/h. Temperatura od 18°C w strefie opadów do 23°C na północy i 29°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany - podało IMGW w telegraficznym skrócie prognozy pogody na sobotę.

Mateusz Morawiecki i dziennikarka TVN24 pokłócili się na konferencji prasowej

Mateusz Morawiecki dostał niewygodne pytanie. Premier nie wytrzymał, doszło do sprzeczki

CZYTAJ DALEJ

Sobota upłynie pod znakiem deszczu. W ciągu całego weekendu może spać aż 80 litrów wody na metr kwadratowy. Warto zaznaczyć, że ilość opadów z soboty 30 lipca i niedzieli 31 stanowi... średnią wartość miesięcznej normy opadów dla lipca.

Prognoza pogody na sobotę: IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia, powodem ulewy

Prognoza pogody. Ulewne deszcze w sobotę. Pas alertów II stopnia w związku z intensywnym deszczem rozciąga się od Elbląga, przez Grudziądz, Bydgoszcz, Płock, Konin, Leszno, Kalisz, Wrocław i zahacza o Katowice, Kraków, Kielce, a nawet Bieszczady.

- Suma opadów prognozowana dla okresu od 14:00 30.07 do 14:00 31.07 wynosi od 50 mm do 90 mm, dla okresu od 14:00 31.07 do 20:00 31.07 - od 15 mm do 25 mm - alarmuje IMGW.

Dodatkowo w niektórych regionach kraju może zagrzmieć. To kolejne zagrożenie, przed którym ostrzegają meteorolodzy. Alerty I stopnia przed burzami obowiązują w województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim i opolskim.

- Z południa na północ i północny wschód wolno przemieszczają się burze z silnymi opadami deszczu, których szacowana suma może sięgać punktowo około 20 mm/h. Burzom prawdopodobnie towarzyszy również grad. W ciągu najbliższych godzin mogą pojawiać się kolejne burze, podczas których głównym zagrożeniem nadal będą intensywne opady deszczu. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h - czytamy w specjalnym komunikacie meteorologicznym.

Ostrzeżenia II i I stopnia w związku z ulewnym deszczem

Ostrzeżenia II i I stopnia w związku z ulewnym deszczem

Prognoza pogody to nie żarty. Opady i wiatr mają być na tyle silne, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało o wysłaniu specjalnego alertu do części Polaków. - Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek - ostrzega RCB.

Alert RCB trafił do setek tysięcy osób, powodem prognozowane ulewy

Alert RCB trafił do setek tysięcy osób, powodem prognozowane ulewy

Pomarańczowe i żółte alerty w praktycznie całym kraju

Aż do niedzieli 31 lipca realne jest ryzyko wystąpienia ulew. Pomarańczowe ostrzeżenia obejmują województwa: dolnośląskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i część warmińsko-mazurskiego.

Nieco bezpieczniej będzie w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i w okolicy Poznania w Wielkopolsce. Deszcz nie będzie przysłowiowym kapuśniaczkiem.

14. emerytura zostanie zawieszona przez inflację? Rzecznik rządu zabrał głos

14. emerytura zostanie zawieszona przez inflację? Rzecznik rządu zabrał głos, nie ma wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Dopiero w niedzielę 31 lipca wieczorem pogoda się uspokoi. Część alertów przestanie obowiązywać, ale nie jest wykluczone, że nagły przyrost wody w rzekach sprawi, że IMGW wyda ostrzeżenia hydrologiczne. Już teraz meteorolodzy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne, przekroczone zostaną stany na wodowskazach

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne, przekroczone zostaną stany na wodowskazach

Prognoza pogody na niedzielę 

Deszcz nie odpuści również w niedzielę. - Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, głównie na wschodzie regionu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, na Podlasiu od 15°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-wschodni - podaje IMGW w prognozie pogodzie dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Na szczęście poza powrotem jesiennej deszczowej aury, temperatury nie spadną tak drastycznie. W niedzielę we Wrocławiu będzie 27°C, 26°C pokażą termometry w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Nieco chłodniej, bo 25°C będzie w Koszalinie.

Kryształy z PRL warte fortunę. Sprawdź, ile kosztują najdroższe wazony i kieliszki z dawnych lat. Te ceny zwalają z nóg!

Kryształy z PRL kiedyś wywoływały uśmiech na twarzy i kojarzyły się raczej z tandetą. Okazuje się, że teraz takie rzeczy są warte fortunę. Wazony, salaterki, kieliszki, półmiski... kolekcjonerzy poszukują dosłownie wszystkiego i są w stanie zapłacić za to ogromne pieniądze. Przejrzeliśmy ogłoszenia z OLX i sprawdziliśmy, ile kosztują najdroższe kryształy z PRL.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Fatalne informacje dla emerytów i rencistów. Waloryzacja świadczeń nie poprawi ich sytuacji

  • Dramat na Śląsku. 3-latek wypadł z okna. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

  • Jarosław Kaczyński przerwał swoje tournée po Polsce. Padł "zaskakujący" powód

Źródło: goniec.pl, imgw

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Mundial 2022. Zbigniew Boniek zamieścił wymowny wpis przed meczem Polska-Argentyna. Wystarczyło tylko jedno zdanie

Wiadomości

Mundial 2022. Zbigniew Boniek zamieścił wymowny wpis przed meczem Polska-Argentyna. Wystarczyło jedno zdanie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wielkopolskie: Porażające odkrycie w domu pod Poznaniem. Znaleziono ciało emerytki pozbawione głowy

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Wiadomości

Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Czytaj więcej >
Igor Tuleya wrócił do pracy. Foto: Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Igor Tuleya wrócił do pracy. Przed wejściem do sądu zagroził: "Ta walka się nie skończyła, ona trwa"

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Wiadomości

Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Czytaj więcej >
Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich wymaganiami dot. kolędy

Wiadomości

Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich parafian wymaganiami dot. kolędy

Czytaj więcej >