Goniec.pl > Polska > Zacznie się za chwilę, pogodowy Armageddon z ulewami. IMGW ostrzega, a RCB wysyłało alerty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.07.2022 11:12

Zacznie się za chwilę, pogodowy Armageddon z ulewami. IMGW ostrzega, a RCB wysyłało alerty

Potężne ulewy nadciągają nad Polskę, IMGW ostrzega, możliwe podtopienia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; imgw

Prognoza pogody na sobotę i niedzielę obfituje w deszcz i burze. W związku z przewidywanymi ulewami IMGW ostrzega przed lokalnymi podtopieniami. Wydano ostrzeżenia II i I stopnia. To będzie mokry weekend. Jesień chce o sobie przypomnieć?

- Dziś pochmurno, tylko na północy więcej słońca. W centrum i na południu silne opady deszczu z sumą do 30-40 mm. Na południowym wschodzie burze z gradem i porywami do 75 km/h. Temperatura od 18°C w strefie opadów do 23°C na północy i 29°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany - podało IMGW w telegraficznym skrócie prognozy pogody na sobotę.

Sobota upłynie pod znakiem deszczu. W ciągu całego weekendu może spać aż 80 litrów wody na metr kwadratowy. Warto zaznaczyć, że ilość opadów z soboty 30 lipca i niedzieli 31 stanowi... średnią wartość miesięcznej normy opadów dla lipca.

Prognoza pogody na sobotę: IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia, powodem ulewy

Prognoza pogody. Ulewne deszcze w sobotę. Pas alertów II stopnia w związku z intensywnym deszczem rozciąga się od Elbląga, przez Grudziądz, Bydgoszcz, Płock, Konin, Leszno, Kalisz, Wrocław i zahacza o Katowice, Kraków, Kielce, a nawet Bieszczady.

- Suma opadów prognozowana dla okresu od 14:00 30.07 do 14:00 31.07 wynosi od 50 mm do 90 mm, dla okresu od 14:00 31.07 do 20:00 31.07 - od 15 mm do 25 mm - alarmuje IMGW.

Dodatkowo w niektórych regionach kraju może zagrzmieć. To kolejne zagrożenie, przed którym ostrzegają meteorolodzy. Alerty I stopnia przed burzami obowiązują w województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim i opolskim.

- Z południa na północ i północny wschód wolno przemieszczają się burze z silnymi opadami deszczu, których szacowana suma może sięgać punktowo około 20 mm/h. Burzom prawdopodobnie towarzyszy również grad. W ciągu najbliższych godzin mogą pojawiać się kolejne burze, podczas których głównym zagrożeniem nadal będą intensywne opady deszczu. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h - czytamy w specjalnym komunikacie meteorologicznym.

Ostrzeżenia II i I stopnia w związku z ulewnym deszczem
Ostrzeżenia II i I stopnia w związku z ulewnym deszczem

Prognoza pogody to nie żarty. Opady i wiatr mają być na tyle silne, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało o wysłaniu specjalnego alertu do części Polaków. - Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek - ostrzega RCB.

Alert RCB trafił do setek tysięcy osób, powodem prognozowane ulewy
Alert RCB trafił do setek tysięcy osób, powodem prognozowane ulewy

Pomarańczowe i żółte alerty w praktycznie całym kraju

Aż do niedzieli 31 lipca realne jest ryzyko wystąpienia ulew. Pomarańczowe ostrzeżenia obejmują województwa: dolnośląskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i część warmińsko-mazurskiego.

Nieco bezpieczniej będzie w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i w okolicy Poznania w Wielkopolsce. Deszcz nie będzie przysłowiowym kapuśniaczkiem.

Dopiero w niedzielę 31 lipca wieczorem pogoda się uspokoi. Część alertów przestanie obowiązywać, ale nie jest wykluczone, że nagły przyrost wody w rzekach sprawi, że IMGW wyda ostrzeżenia hydrologiczne. Już teraz meteorolodzy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne, przekroczone zostaną stany na wodowskazach
IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne, przekroczone zostaną stany na wodowskazach

Prognoza pogody na niedzielę 

Deszcz nie odpuści również w niedzielę. - Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, głównie na wschodzie regionu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, na Podlasiu od 15°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-wschodni - podaje IMGW w prognozie pogodzie dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Na szczęście poza powrotem jesiennej deszczowej aury, temperatury nie spadną tak drastycznie. W niedzielę we Wrocławiu będzie 27°C, 26°C pokażą termometry w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Nieco chłodniej, bo 25°C będzie w Koszalinie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, imgw