Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zacznie się jeszcze zimą. Nowe zasady u dentysty, bezwzględny zakaz
Irmina Jach
Irmina Jach 02.10.2024 13:25

Zacznie się jeszcze zimą. Nowe zasady u dentysty, bezwzględny zakaz

dentysta
Fot. Freepik/ArtPhoto_studio

Od stycznia 2025 roku w gabinetach dentystycznych na terenie większości państw członkowskich Unii Europejskiej będzie obowiązywał nowy zakaz. Mowa o stosowaniu i eksporcie konkretnego rodzaju plomb.

Zacznie się 1 stycznia 2025 roku. Zakaz w gabinetach dentystycznych

Na mocy unijnego rozporządzenia, które weszło w życie 31 lipca 2024 roku, stosowanie i eksport amalgamatu stomatologicznego zawierającego rtęć będzie zakazane w większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 roku.

Plomby zawierające rtęć są w pełni refundowane przez publiczny system zdrowia m.in. w Czechach i na Słowacji. W związku z tym niektóre kraje zostały zobowiązane do wprowadzenia nowych zasad do 30 czerwca 2026 roku. Po tej dacie materiały do wypełnień medycznych nie będą już zawierały rtęci — chyba że będzie to podyktowane potrzebami medycznymi lub zalecone przez lekarza.

W Dino już się zaczęło, okazja za okazją. Ludzie szturmują kasy, takich hitów już dawno nie było

Unia Europejska realizuje cel "zero zanieczyszczeń"

Celem rozporządzenia ustanowionego przez UE jest zaprzestanie celowego stosowania rtęci i wyeliminowanie jej ze środowiska. Decyzję argumentuje się szkodliwym wpływem substancji na ekosystem, ludzkie zdrowie i rozwój płodowy.

Do największego celowego wykorzystania rtęci na terenie Unii Europejskiej dochodzi właśnie podczas produkcji amalgamatu dentystycznego i lamp rtęciowych. Mimo to nie zostały one uwzględnione w rozporządzeniu z 2017 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na Wszystkich Świętych zaskoczy Polaków. Takich temperatur nie spodziewał się nikt

UE: koniec z lampami rtęciowymi

W przypadku lamp rtęciowych zakaz produkcji ma obowiązywać od 2026 lub 2027 roku. Rozwiązanie zostanie zastąpione m.in. mniej toksycznymi i energooszczędnymi diodami LED. Alternatywy są ponadto — zdaniem ekspertów — bardziej opłacalne i łatwo dostępne.

Do końca 2025 roku Unia Europejska zajmie się także kwestią technologii redukcji emisji rtęci z krematoriów. Zapowiedziano opublikowanie konkretnych wytycznych.