Z tych grzechów też trzeba się spowiadać, lista może zaskoczyć. Warto wiedzieć przed Wielkanocą
Trwa Wielki Tydzień. Najważniejszy okres w kalendarzu każdego katolika to także obowiązkowa spowiedź święta. Lista grzechów, z których należy się wyspowiadać przed nadchodzącymi uroczystościami, stale ewoluuje. Warto przyjrzeć się niektórym obowiązkowym pozycjom.
Ważny czas dla każdego katolika
Trwa Wielki Tydzień, uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne.
Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, każdy wierny jest zobowiązany do uczestniczenia w niedziele i święta w Boskiej liturgii i do przyjmowania Eucharystii przynajmniej raz w roku. - Jeśli to jest możliwe, w Okresie Wielkanocnym po przygotowaniu się przez sakrament pojednania. Ale Kościół gorąco zaleca jednak wiernym przyjmowanie Najświętszej Eucharystii w niedziele i dni świąteczne lub jeszcze częściej, nawet codziennie - dowiadujemy się.
Nie żyje ceniony polski muzyk, znany z kultowych zespołów. Fani są pogrążeni w rozpaczyWielkanoc, jako okazja do spowiedzi
Tym samym, wierni powinni przed uroczystościami wielkanocnymi przystąpić do spowiedzi świętej, a w Wielkanoc przyjąć eucharystię. Z tej okazji warto sobie przypomnieć, które z grzechów należy wyznać duchownemu w konfesjonale. Jak się okazuje, nie wszystkie pozycje są oczywiste.
Na początku trzeba przypomnieć, że pełnowartościowa spowiedź musi obejmować każdy z podanych w modlitewniku pięciu warunków. Są to: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie.
Na spowiedzi, co oczywiste, powinny zostać wyznane wszystkie grzechy, takie jak zbrodnie, kłamstwo, przemoc oraz cudzołóstwo. Część z przewin definiuje dekalog.
Te grzechy musisz wyznać na spowiedzi
Co jednak istotne, wraz ze zmieniającym się światem, modyfikacji ulega także lista grzechów. W ostatnich latach popularność zyskały przykładowo horoskopy. Jak się okazuje, według Penitencjarii Apostolskiej nie do końca jest to zgodne z wiarą katolicką. Jak dowiadujemy się, należy wyspowiadać się z wierzenia w zabobony, wróżby, czy horoskopy i korzystania z nich.
Potencjalnym grzechem może być także noszenie symboli religijnych w formie biżuterii. Jeżeli traktujemy przykładowo krzyż jak “ozdobę lub maskotkę”, należy o tym poinformować księdza w takcie spowiedzi.
Co ciekawe, na baczności muszą się mieć także rodzice. “Rozpieszczanie dzieci przez spełnianie wszystkich ich zachcianek” według Penitencjarii Apostolskiej, czyli swoistego sądu najwyższego w Kościele katolickim, to także grzech, który należy wyznać. Z drugiej strony, za grzech jest uznawane także “unikanie potomstwa w sposób grzeszny”. Chodzi tu o przede wszystkim o stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy wkładek domacicznych.
Czego nie można robić w niedzielę?
Niedawno pisaliśmy o tym, czego zdaniem Kościoła Katolickiego nie należy robić w niedzielę. Jak wiadomo, praca tego dnia jest grzechem ciężkim w sytuacji, gdy wykonujemy ją, pomimo iż moglibyśmy odłożyć daną czynność na inny dzień. Grzech pojawia się więc, gdy naszą główną motywacją do wykonywania pracy w ten dzień jest chciwość. Muszą być spełnione także warunki grzechu ciężkiego, czyli świadomość i dobrowolność.
Są oczywiście obszary zawodowe, w których niedzielne wykonywanie obowiązków jest koniecznością. Te obszary to przede wszystkim ochrona zdrowia, dbanie o bezpieczeństwo. Dodatkowo “zwolnieni” z obciążenia grzechem są m.in. ratownicy, lekarze, strażacy, policjanci lub żołnierze. Innym przykładem jest praca rolnika, który musi zadbać o swoje zwierzęta - nakarmić je i napoić, nie może tego odłożyć na kolejny dzień.
Źródło: Goniec