Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wypadek na A1. Nowe informacje w sprawie ekstradycji Sebastiana M.
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.02.2024 17:35

Wypadek na A1. Nowe informacje w sprawie ekstradycji Sebastiana M.

Sebastian M.
materiały policyjne

Mimo iż Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają podpisaną umowę ekstradycyjną, to sprowadzenie Sebastiana M. może okazać się trudniejsze, niż przypuszczano. Przekazano najnowsze informacje w tej sprawie.

Co dalej z ekstradycją Sebastiana M.?

Prokuratura wciąż analizuje wniosek o ekstradycję Sebastiana M., podejrzewanego o spowodowanie tragicznego wypadku na autostradzie A1, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku. Ustalane jest, czy wniosek spełnia warunki międzynarodowej umowy. Następnie zostanie przekazany do sądu.

W poniedziałek 19 lutego odbyła się wideokonferencja z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Głównym tematem rozmów miało być postępowanie ekstradycyjne wobec Sebastiana M. 

Koniec CBA jest bliski? Tomasz Siemoniak ujawnił konkretne daty

Polski wniosek traktowany bardzo poważnie

Jak informuje RMF FM, potwierdzono, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czyn popełniony przez Sebastiana M. jest także uznawany za przestępstwo. Potwierdzono zatem jeden z podstawowych warunków ekstradycji - podwójną karalność.

ZOBACZ: Wnuczka miała zabić 94-letnią babcię. Córka ofiary zabrała głos

Polska strona ma nadesłać wyjaśnienia w sprawie wysokości kary oraz interpretację zapisów umowy w tej kwestii. Do końca lutego zadeklarowano także dosłanie jednego z dowodów. Sędzia z ZEA zaznacza, że polski wniosek traktowany jest przez miejscowe władze bardzo poważnie. 

Ekstradycja Sebastiana M. może potrwać jeszcze kilka miesięcy

Przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na telekonferencji zaznaczył, że ekstradycja Sebastiana M. może jednak potrwać jeszcze kilka miesięcy. Przekazał jednocześnie, że "Emiraty gwarantują, że podejrzany nie wyjedzie z kraju, mimo że został wobec niego uchylony ekstradycyjny areszt".

ZOBACZ: Tragedia na A1. Sebastian M. został zwoloniony z aresztu

Przypomnijmy, że Sebastian M. na początku lutego został wypuszczony z aresztu w Dubaju. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na autostradzie A1 czeka obecnie na decyzję emirackiego sądu w sprawie ekstradycji do Polski.

Źródło: RMF FM/Goniec.pl