Goniec.pl > Wiadomości > Tak głosowano w "komisji ojca Rydzyka". Sromotna porażka pupilów redemptorysty
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 16.10.2023 14:42

Tak głosowano w "komisji ojca Rydzyka". Sromotna porażka pupilów redemptorysty

None
Jakub Kaminski/East News, archiwum Gońca

W bastionie ojca Tadeusza Rydzyka sromotną porażkę w wyborach parlamentarnych poniosła Zjednoczona Prawica. W komisji, która sąsiaduje z siedzibą redemptorysty, wygrali jego polityczni oponenci. Politycy PiS, którzy są częstymi gośćmi zakonnika, zostali wręcz znokautowani.

W "komisji Rydzyka" triumfy święci Koalicja Obywatelska

Trwają powyborcze analizy. W internecie aż kipi od komentarzy dotyczących tego, jak głosowano w komisji wyborczej nr 46 w Toruniu. Komisja znajdowała się w pobliżu klasztoru ojca Tadeusza Rydzyka i żartobliwie nazwano ją “komisją Rydzyka”.  Według mediów, cała okolica była dosłownie oklejona plakatami wyborczymi kandydatów PiS. Sam Rydzyk nie kryje przecież sympatii do partii Jarosława Kaczyńskiego, wiele razy gościł na odprawianej przez siebie mszy świętej polityków Zjednoczonej Prawicy. Okazuje się jednak, że “pupile” ojca dyrektora, przegrali z Koalicją Obywatelską. Dużą liczbę głosów dostała też polityczka Lewicy. 

 

 

 

 

Polityczka Lewicy z dużym poparciem

“Gazeta Wyborcza” podała, że KO na terenie ojca Rydzyka zdobyła 563 głosy, a Zjednoczona Prawica - 341. Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazła się Lewica (191 głosów), a następnie Trzecia Droga (189). Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 10 głosów, a Konfederacja 77. Dziennikarze GW zauważyli,  że jedynką na listach Lewicy była w tym okręgu Joanna Scheuring-Wielgus, znana z bardzo krytycznego stanowiska wobec redemptorysty, i zdobyła ona  136 głosów ze 191.  Świetny rezultat uzyskał  Arkadiusz Myrcha z KO (zdobył 338 głosy w tej komisji). 

Najnowsze wyniki wyborów. To cały czas cząstkowe dane

Według wyników sondażowych  late poll, PiS  poparło 36,6 procent głosujących. KO zdobyła 31 procent, Trzecia Droga - 13,5 procent, Lewica 8,6 procent.  A to znaczy, że w sumie opozycja zdobyła 53,1 procent głosów. 

Z kolei z cząstkowych danych PKW wynika, że PiS zdobyło 38,13%, KO - 28,00%, Trzecia Droga - 14,40%, Nowa Lewica - 8,22%, Konfederacja - 7,33%, Bezpartyjni Samorządowcy - 1,91%, Polska Jest Jedna - 1,65%. To dane, które PKW podała na konferencji o godz. 13.25 w poniedziałek, 16 października. Wyniki  nie są jeszcze ostateczne, pochodzą z ponad połowy obwodów. 

Źródło: “Gazeta Wyborca”, PKW

Tagi: wybory