Ksiądz pokazał uczniom skandaliczną prezentację Żródło: Pixabay.com Senlay

Ujawniamy co dzieje się na lekcji religii w polskiej szkole. Krzywdzące materiały

29 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Maturzyści z liceum na południu kraju przecierali oczy zdumienia na widok prezentacji o seksualności, którą przygotował i zaprezentował na lekcję religii ich ksiądz. Treść skandalicznego materiału trafiła do naszej redakcji. Eksperci są jednogłośni, to poglądy zupełnie niezgodne z obecną wiedzą naukową i medyczną.

Szokująca prezentacja przygotowana przez duchownego porusza m.in. temat homoseksualności. Ksiądz przekonywał młodzież, że jest to choroba, którą da się wyleczyć za pomocą leków farmakologicznych, operacji czy tzw. terapii reparatywnych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy psychologa i seksuologa, a także założyciela Gabinetu Psychoterapii Seksualnej „CBTseksuolog” Andrzeja Gryżewskiego oraz Dominika Kuca, działacza LGBT oraz inicjatora rankingu szkół przyjaznych społeczności LGBT.

Eksperci nie mają wątpliwości - prezentacja przygotowana przez księdza jest niezgodna z wiedzą naukową

Jak podkreślił w rozmowie z nami psycholog i seksuolog Andrzej Gryżewski, homoseksualność jest jedną z normalnych orientacji seksualnych tak jak m.in. biseksualizm czy heteroseksualizm. W 1973 roku American Psychiatric Association, American Psychological Association i American Academy of Pediatrics wydały oświadczenie, w którym jasno zadeklarowano, że nie jest to choroba i nie podlega ona zmianie.

Mimo jasnego stanowiska naukowców w tej sprawie homoseksualność wciąż wywołuje ogromne emocje i nie jest akceptowana we wszystkich społeczeństwach. Potępia ją m.in. Kościół Katolicki, który od lat nie akceptuje zachowań homoseksualnych i piętnuje pociąg seksualny do przedstawicieli tej samej płci, powołując się na zapisy w Piśmie Świętym. To stanowisko jasno przedstawił młodzieży ksiądz, zatrudniony w jednym z liceów na południu kraju. Duchowny przygotował szokującą prezentację multimedialną, którą pokazał uczniom w trakcie lekcji religii, a jej treść trafiła do naszej redakcji.

W czasie lekcji duchowny przekonywał uczniów, wbrew obecnej wiedzy naukowej i medycznej, że homoseksualizm jest chorobą lub zaburzeniem hormonalnym i podlega leczeniu. Według księdza pociąg seksualny do tej samej płci można „wyleczyć”, stosując m.in. leki farmakologiczne i elektrowstrząsy lub poddając się np. operacji wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów u mężczyzn, czy poprzez chirurgiczne usunięcie macicy.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

- To są poglądy powielane od lat 60. Rzeczywiście, tak kiedyś naukowcy, będąc nieświadomymi, że homoseksualność jest normalną orientacją seksualną, próbowali ją zmieniać. Oczywiście wszystkie te próby spełzły na niczym, nawet te elektrowstrząsy czy metody behawioralne. Terapię reparatywną wymyśliło trzech mężczyzn, którzy później i tak żyli w związkach homoseksualnych i oszukiwali świat mówiąc, że da się zmienić swoją orientację seksualną. To jest całkowita bzdura. To nie terapia, to pranie mózgu. 95 procent moich pacjentów mężczyzn ma niepowodzenia z kobietami i żaden gejem nie zostaje.To zupełnie nie o to chodzi - tłumaczy w rozmowie z nami psycholog i seksuolog Andrzej Gryżewski, założyciel Gabinetu Psychoterapii Seksualnej „CBTseksuolog” i certyfikowany edukator seksualny.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne regularnie apeluje na swojej stronie do osób z rządu oraz duchownych, by nie szerzyli informacji, które są niezgodne z tym co mówi nauka oparta na dowodach. Jak dodał dr Gryżewski, to nie tylko informacje przekazywane wbrew obecnej wiedzy medycznej, ale często również wbrew przekonaniom.

- Ci, którzy to głoszą, często żyją w dużej hipokryzji i rozkroku, między tym co deklarują oficjalnie a tym, jak żyją obecnie. Ja w swoim gabinecie przez 15 lat pracy miałem bardzo dużo klientów księży, którzy mówią mi, że zupełnie co innego głoszą na lekcjach religii czy z ambony, a zupełnie inaczej oni doświadczają tej seksualności. Uważają, że to jest normalne kochać człowieka czy pożądać faceta, ale czują się w obowiązku szerzyć dalej to, co im nurt każe mówić - dodał seksuolog.

Ekspert dodał, że niezgodne z prawdą informacje podane dzieciom w szkole przez osobę, która staje przed nimi w pozycji autorytetu, może spowodować u młodzieży zmagającej się ze swoją seksualnością pogłębienie jej lęków i obaw i zaprzepaścić szansę na zdrowe relacje emocjonalne czy seksualne z innymi osobami. Treść prezentacji została krytycznie oceniona również przez Dominika Kuca. Działacz LGBT i inicjator rankingu szkół przyjaznych społeczności LGBT nie krył oburzenia tym, co zostało zawarte w prezentacji pokazanej licealistom.

- Materiał, jakim jest ta prezentacja, na pewno nie może być nazwany materiałem edukacyjnym, ponieważ nie jest zgodny ze standardami naukowymi psychologii i seksuologii. Jestem zszokowany, że coś takiego zostało pokazane w szkole, czyli instytucji państwowej. Nigdy nie powinno tam się znaleźć, a dyrekcja powinna podjąć zdecydowane kroki - wskazał stanowczo Dominik Kuc.

Ksiądz pokazał uczniom szokującą prezentację

Ksiądz pokazał uczniom szokującą prezentację

Ksiądz pokazał uczniom szokującą prezentacjęfot. materiały nadesłane do redakcji

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Następny artykuł