Goniec.pl > Wiadomości > Wybory 2023. Zagraniczne media piszą o Polsce. "Jeszcze Europa nie zginęła!"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.10.2023 09:40

Wybory 2023. Zagraniczne media piszą o Polsce. "Jeszcze Europa nie zginęła!"

Donald Tusk
Wojciech Olkusnik/East News

Nie tylko Polacy przeżywają niedzielne wybory parlamentarne. To, co dzieje się w naszym kraju, bacznie obserwują również światowe media. Wstępne wyniki wyborów komentują najważniejsze zagraniczne portale. Co piszą o Polsce?

Wybory 2023. Opozycja ma szanse przejąć władzę

Według sondażowych wyników late poll, w niedzielnych wyborach parlamentarnych najlepszy wynik uzyskało PiS, które zdobyło 36,6 proc., dalej Koalicja Obywatelska - 31,0 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc., Lewica - 8,6 proc., Konfederacja - 6,4 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4 proc., Polska Jest Jedna - 1,3 proc., inne komitety - 0,2 proc. Według takich wyników to demokratyczna opozycja może przejąć władzę w Polsce.

Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych Państwowa Komisja Wyborcza poda w najbliższych godzinach, po dokładnym przeliczeniu wszystkich głosów. 

Są wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż late poll wzbudził ogromne emocje

Wybory 2023. Zagraniczne media o Polsce

- Władza w Polsce jest do przejęcia po tym, jak exit poll przewidywał, że populistyczna partia rządząca straci większość parlamentarną w gorzkich i ważnych wyborach ogólnokrajowych - czytamy między innymi w CNN, który piszę również o Trzeciej Drodze jako o "kingmakerach", czyli tych, od których w dużej mierze może zależeć rząd. O Prawie i Sprawiedliwości czytamy, że to partia oskarżana przez przedstawicieli UE i polską opozycję o demontaż demokracji w Polsce.

Z kolei w BBC czytamy, że "prawicowo-populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość jest na dobrej drodze do zdobycia największej liczby mandatów w wyborach powszechnych w Polsce, jednak może mieć trudności z zapewnieniem sobie trzeciej kadencji".

Niemiecki "Der Spiegel" informuje, że "opozycja stawia się w roli zwycięzcy".

Wybory 2023. Zagraniczne media komentują: "Pozytywny zwrot dla całej Europy"

- Zdecydowanie najważniejszymi wyborami w Europie w tym roku są wybory ogólnokrajowe w Polsce. [...] Eurosceptyczny polski rząd przegrał. Gratulacje, Donaldzie Tusku - napisał w mediach społecznościowych Siegfried Muresan, rumuński polityk, członek Parlamentu Europejskiego.

- Wygląda na to, że będzie to duże zwycięstwo opozycji demokratycznej w Polsce, które będzie poważnym pozytywnym zwrotem dla całej Europy. Brawo Polsko - napisał z kolei na Twitterze brytyjski historyk Timothy Garton Ash i dodał po polsku: "Jeszcze Europa nie zginęła!".