Wszawica w szkołach i przedszkolach w całej Polsce
W całej Polsce rodzice zgłaszają problem z wszawicą w przedszkolach i szkołach. - To rzeczywistość, wszawica zdarza się coraz częściej. I to nie u dzieci ze wsi, lecz u tych z miast - napisała czytelniczka wp.pl. Jak pozbyć się wszy, które dziecko przyniosło ze szkoły?
- Witam, w przedszkolu mojego syna panuje wszawica. Dziecko chodzi z robactwem na głowie, co się go pozbędziemy, to znowu się pojawia. Myślę, że inni rodzice nie wiedzą, że ich dzieci mają we włosach pasożyty, a my boimy się iść do nauczyciela i wydać nasze dziecko. Powiedzcie, jak sobie z tym poradzić? - napisała do wp.pl zmartwiona pani Anna.
Nie tylko syn pani Anny wrócił do domu z wszami. W całej Polsce jesienią pojawiają się masowe problemy z wszawicą wśród uczniów. Szkoły wywieszają informacje na ten temat i proszę rodziców o systematyczne sprawdzenia głów swoich pociech.
Wszawica w przedszkolach w całej Polsce
Po pytaniu pani Anny redakcja wp.pl zapytała się swoich czytelników, czy oni również mają w szkołach swoich dzieci problem z wszami. Bardzo szybko okazało się, że nie jest to problem regionalny.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- W naszym przedszkolu od pierwszego tygodnia września wisi kartka, że wykryto wszy. Wychowawczynie sprawdzają czystość głów. A ja zapobiegawczo spryskuję preparatem włosy dzieciom - poinformowała jedna z czytelniczek.
Rodzice wprost mówią, że problem z wszawicą wraca co roku i jesień 2021 nie jest wyjątkiem. - Moje córki też miały z tym problem - wyznaje inna czytelniczka parenting.pl.
- Moje dziecko kiedyś przyniosło owady ze szkoły. Od razu poinformowałam nauczycielkę. Na świetlicach dzieci nagminnie kładą się na dywan i bardzo łatwo jest przynieść do domu taki prezent - wyjaśnia mama, której problem z wszami również nie jest obcy.
Dzieci bardzo łatwo zarażają się wszami
Uczniowie, szczególnie ci najmłodsi, nie utrzymują nadmiernego dystansu ze swoimi kolegami i koleżankami. Dodatkowo w szkole często znajdują się blisko siebie w klasach oraz na zajęciach wychowania fizycznego.
Wszystko to sprzyja przenoszeniu się wszy na kolejne dzieci. W całej Polsce coraz więcej rodziców zauważa na głowach swoich pociech gnidy. Ich usunięcie nie jest łatwe, ale konieczne.
Jak pozbyć się wszy?
Wszawica to choroba zakaźna. - Łatwo przenosi się w skupiskach ludzi, czyli żłobkach, przedszkolach, szkołach. Szerzy się przez dłonie, wszy mogą też przeskakiwać z główki na główkę dziecka - tłumaczy pediatra i alergolog lek. Joanna Matysiak w rozmowie z portalem parenting.pl
Kluczem jest tutaj zastosowanie specjalnych preparatów i wyczesywanie z włosów dziecka przyklejonych gnid. To właśnie one później przekształcają się w dalsze formy wszy.
- W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele środków przeciwpasożytniczych z permetryną w składzie. Są szampony, pianki, płyny - dodała lek. Joanna Matysiak.
Część rodziców popełnia jednak kardynalny błąd. - Musimy pamiętać, że szybkie mycie włosów tutaj nie pomoże. Szampon z substancją aktywną musi pozostać na głowie dziecka przynajmniej na kilka minut. Po umyciu natomiast rozpoczynamy wyczesywanie. To niezwykle ważne, ponieważ z gnid wylęgają się kolejne postacie wszy - wyjaśniła pediatra.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: parenting.pl