Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielu Polaków przed Wielkanocą przeżyje prawdziwy zawód. Chodzi o ich pieniądze na kontach bankowych
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.04.2022 15:20

Wielu Polaków przed Wielkanocą przeżyje prawdziwy zawód. Chodzi o ich pieniądze na kontach bankowych

przelew
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina wszystkim roztargnionym, że w okres świąt Wielkanocnych zmianie ulegną godziny pracy wielu instytucji finansowych. W związku z tym należy mieć na uwadze, że zaplanowane przelewy bankowe mogą mieć dłuższy czas realizacji, dochodzący nawet do 90 godzin.

Święta Wielkanocne to specyficzny czas, gdy większość instytucji, w tym banki, zmienia godziny pracy. Jednocześnie modyfikacje dotykają funkcjonowania systemów rozliczeniowych, z których korzystamy na co dzień, takich jak Elixir i Euro Elixir. To dzięki nim możliwe jest przesyłanie pieniędzy między bankami.

Wielkanoc 2022. Przerwy w funkcjonowaniu systemów rozliczeniowych

Wszystkich, którzy z wyprzedzeniem nie zaplanują przelewów i płatności może spotkać w te święta wielki zawód. Jeśli nie dokonamy niezbędnych transakcji w najbliższym czasie, może okazać się, że nasze środki nie trafią tam, gdzie powinny wtedy, kiedy się tego spodziewamy.

Najprostszym rozwiązaniem jest więc jak najszybsze wykonanie koniecznych czynności tak, aby święta spędzić bez zbędnego stresu i ewentualnych problemów związanych z niedopełnieniem obowiązków. Inną opcją jest skorzystanie z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Przerwa świąteczna może negatywnie wpłynąć na czas realizacji przelewu

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że rozliczenia w systemie Elixir realizują się w dni robocze w godzinach 9.30, 13.30 oraz 16.00, co oznacza, że będzie on funkcjonować w Wielki Piątek bez żadnych zmian. W dni wolne ustawowo od pracy natomiast system nie działa.

Jeśli więc spóźnimy się z transakcją i dokonamy jej po godzinie 16 w piątek, pieniądze trafią na konto odbiorcy dopiero we wtorek 19 kwietnia, czyli ponad 90 godzin od wydania dyspozycji przelewu.

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku Euro Elixiru, czyli systemu rozliczającego przelewy w euro. Ten nie działać będzie również 15 kwietnia, gdyż Wielki Piątek jest w wielu krajach dniem wolnym od pracy.

Dla zapominalskich i niezorganizowanych istnieje ratunek. Klienci banków mają przez cały czas do dyspozycji system przelewów natychmiatowych Express Elixir, jednak za nieuwagę trzeba słono zapłacić. Przelewy te obarczone są o wiele większą prowizją niż standardowe przelewy, ponieważ oferują swoją gotowość do działania w trybie 24/7/365.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Forbes