"Wiadomości" TVP zaatakowały Monikę Olejnik, w tle powstanie w getcie warszawskim. "Haniebna, kłamliwa, kompromitująca, skandaliczna"
Monika Olejnik rozmawiała z Agnieszką Holland na temat powstania w getcie warszawskim. Choć jedno z pytań, które zadała dziennikarka, budzi zdumienie, “Wiadomości” TVP i tak pojechały po bandzie. Pracownicy nadawcy publicznego po raz kolejny zaatakowali stację TVN “za całokształt”.
Monika Olejnik i Agnieszka Holland rozmawiały o powstaniu w getcie warszawskim
Wczoraj (18.04) gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" była reżyserka Agnieszka Holland. Rozmowa dotyczyła 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. - A dlaczego warszawiacy byli wtedy obojętni? - spytała w pewnym momencie dziennikarka. - Było różnie. Działały też organizacje pomagające Żydom […]. Jedni byli obojętni, inni nie. Większość na pewno tak - odparła jej rozmówczyni.
Fragment programu, w którym padły te słowa, wyemitowały dziś (19.04) "Wiadomości" TVN. - Haniebna, kłamliwa, kompromitująca, skandaliczna. To tylko część określeń, jakie padają w kontekście wypowiedzi pracownicy TVN Moniki Olejnik - zapowiedziała materiał Marcina Tulickiego prowadząca dzisiejsze główne wydanie programu Danuta Holecka.
Edyta Golec potrzebuje pomocy w pewnej sprawie. Mąż nie ma do niej cierpliwości"Wiadomości" TVP powiązały wypowiedź Olejnik z "konfidencją komunistycznej bezpieki"
W materiale, oprócz słów "pracownicy opozycyjnej telewizji TVN" (tak Tulicki nazwał Olejnik, unikając najwyraźniej słowa “dziennikarka”), wyemitowano też m.in. wypowiedź prezesa IPN Karola Nawrockiego, który zarzucił jej "brak znajomości historii". - To było po prostu paskudne - oświadczył.
TVP nie byłoby sobą, gdyby nie połączyli wypowiedzi Olejnik z narracją, jakoby stację TVN założyli "konfidenci komunistycznej bezpieki", a także że pełno tam "resortowych dzieci". - Są to ludzie, którzy są ideowo związani z systemem PRL, z systemem komunistycznym i tego naprawdę nie da się ukryć - stwierdziła w materiale dziennikarka Dorota Kania. - Ta stacja jakoś obrała sobie kurs obrzydzania bez żadnych podstaw wszystkiego, co jest dla Polaków święte - orzekł z kolei inny stały komentator TVP, Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej".
Dziś 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było pierwszą akcją zbrojną na tak dużą skalę, które zostało podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom.
Powstanie trwało miesiąc i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich od 10 lat organizuje akcję rozdawania papierowych kwiatów przechodniom. W tym roku zaplanowano rozdanie 450 tys. żonkili, symbolizujących liczę osób więzionych w getcie.
Źródło: “Wiadomości” TVP z dn. 19.04.2023