Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Akcja zacznie się 12 lutego
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 15:36

Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Akcja zacznie się 12 lutego

wojsko mundur
Pawel Wodzynski/East News

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiedział wzmożony ruch pojazdów związany z ćwiczeniami NATO – STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się na m.in. drogach ekspresowych i autostradach niemal całego kraju od 12 lutego. 

Ćwiczenia wojsk NATO. Weźmie w nich udział 90 tys. żołnierzy

“STEADFAST DEFENDER-24” to seria ćwiczeń, w których udział ma wziąć 90 tys. żołnierzy z 31. państw członkowskich NATO oraz Szwecji, która przechodzi obecnie proces akcesyjny do Sojuszu. Tegoroczne manewry są największymi w historii NATO od 1988 roku. Ćwiczenia oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i mają potrwać do końca maja. Według planu działania będą miały miejsce w państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce.

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

Komunikat Sztabu Generalnego. Zwiększony ruch wojsk na drogach

Sztab Generalny opublikował specjalny komunikat, informujący o ruchu pojazdów wojskowych w najbliższych miesiącach. Masowe przemieszczanie się wojska rozpocznie się w poniedziałek 12 lutego i potrwa do końca maja. Informacja dotyczy wszystkich województw, autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – przekazało SGWP.

Sztab Generalny apeluje oniepublikowanie zdjęć i zachowanie ostrożności na drogach

Sztab Generalny poprosił także o ochronę danych i niepublikowanie informacji oraz zdjęć przedstawiających przemieszczenie się wojsk i ich lokalizacji, a także dat i godzin przejazdów poszczególnych kolumn. Apel dotyczy także niedzielenie się relacją z startów i lądowań statków powietrznych.

Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – nawołuje SGWP.

Zaapelowano także o zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji przejeżdżania w okolicy pojazdów wojskowych. Przypomniano, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie. Według zapewnień przemieszczanie wojsk ma zostać zorganizowane w taki sposób, aby nie utrudniać przejazdu na drogach.

 

Źródło: onet.pl, interia.pl