Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważne zmiany w zasiłkach. Rząd podjął decyzję, nie ma odwrotu
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.07.2024 18:09

Ważne zmiany w zasiłkach. Rząd podjął decyzję, nie ma odwrotu

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Fot. Adam Burakowski/East News/materiały własne

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić kwoty zasiłków i poszerzyć katalog uprawnionych. Wskutek rządowych zmian będzie można otrzymać nawet kilkaset złotych więcej miesięcznie.

Od 1 stycznia 2025 roku zasiłki socjalne na nowo

Rząd przyjął rozporządzenie dotyczące wzrostu kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Według informacji udzielonych przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, ze wsparcia socjalnego skorzystać ma więcej niż dotychczas osób. Politycy zapowiadają, że zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2025 roku. Ich zdaniem wskutek zmian będzie można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

 

Ogromne zmiany dla posiadaczy telefonów komórkowych. Zaraz się zacznie

Wzrosną kryteria dochodowe i liczba uprawnionych

Zgonie z założeniami procedowanego projektu, jedną z kluczowych zmian będzie wzrost kryterium dochodowego w pomocy społecznej. 

W przypadku osoby samotnie gospodarującej nowa kwota to 1010 zł, czyli więcej niż dotychczas o 234 złotych (30 proc.). Jeżeli chodzi o osobę w rodzinie, będą to 823 złote. Jest to więcej o 223 złote (37 proc.). Maksymalna kwota zasiłku stałego ma wynieść od nowego roku 1229 złotych - więcej o 229 złotych (23 proc.). Co ważne wzrośnie także liczba uprawnionych do pobierania pomocy osób. 

Kryterium będzie cyklicznie weryfikowane

Ostatnie lata bardzo wyraźnie pokazały, że system weryfikacji kryteriów dochodowych jest nieadekwatny do potrzeb i dostępnych danych dlatego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto prace nad obowiązkową weryfikacją coroczną kryteriów w terminach pozwalających na dokładniejszą estymację progu interwencji socjalnej. Dodatkowo powołany w MRPiPS zespół ds. reformy systemu pomocy społecznej przeanalizuje sposób liczenia dochodu – zaznacza wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Tym samym kolejną ważną zmianą będzie coroczna weryfikacja osób uprawnionych do pobierania pomocy. W obecnym stanie prawnym taka odbywa się co trzy lata.