Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważne zmiany w prawach jazdy odłożone. Kluczowe wieści dla kandydatów
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.04.2024 11:04

Ważne zmiany w prawach jazdy odłożone. Kluczowe wieści dla kandydatów

Nauka jazdy
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/PIOTR KAMIONKA/REPORTER /Agencja SE/East News

Nie będzie zapowiadanych na początek przyszłego roku zmian w sposobie szkolenia kierowców zawodowych. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt, który przesuwa w czasie obowiązek rozszerzenia parku pojazdów szkół nauki jazdy o ciągniki siodłowe i naczepy. 

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury

Do wykazu prac Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczący warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. 

Chodzi o wymianę ciężarówek, które obecnie służą ośrodkom nauki jazdy, do szkolenia kursantów w zakresie zestawu składającego się z ciągnika siodłowego i naczepy, czyli popularnego “tira”. 

Plan zmiany przepisów w kursach na prawo jady kategorii C+E pojawił się kilka lat temu. Początkowo zakładano, że wejdą one w życie z końcem 31 grudnia 2024 r. 

Co robił Jacek Kurski w sztabie PiS? Prawda wyszła na jaw Donald Tusk z samego rana skomentował wybory. Martwią go trzy rzeczy

Zmiany dwa lata później?

Wszystko wskazuje na to, że zmiany zostaną odwleczone w czasie, konkretnie o dwa lata. Resort w ten sposób wychodzi naprzeciw postulatom ośrodków szkolenia kierowców, których jak podkreślają nie stać na wydatki związane z zapewnieniem nowego taboru szkoleniowego. 

Liczne postulaty szkolenia kierowców, jak również stanowisko Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, wskazujące na bardzo trudną sytuację finansową branży szkoleniowej i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego - podaje portal Interia.

Obecnie ten sam pojazd ciężarowy może być wykorzystywany do nauki kursantów starających się o kategorię prawa jazdy C lub C+E. Oznacza to dla szkół spore oszczędności finansowe. W środowisku często pojawiały się głosy, że kierowca po takim kursie nie ma odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu “tira” i pierwsze kroki za jego kierownicą stawia dopiero po znalezieniu zatrudnienia. Potrzeba zmiany dotychczasowych przepisów wydaje się więc dość zasadna. 
 

Ministerstwo widzi potrzebę zmian

Okres przejściowy ma zostać wydłużony do 1 stycznia 2026 r. Nie oznacza to jednak, że szkolenie na nowym taborze nie będzie możliwe. Ośrodki, które dokonały już zakupu odpowiednich pojazdów będą mogły szkolić na nich kursantów

Jednocześnie należy wskazać, że ośrodki szkolenia kierowców, które kupiły już ciągniki siodłowe z naczepą mogą z ich wykorzystaniem szkolić i egzaminować bowiem przepisy rozporządzenia nie przewidują ograniczenia w tym zakresie - podaje resort. 

Ministerstwo widzi potrzebą zmiany przepisów, dostrzega jednak także trudną sytuację gospodarczą, problemy finansowe wielu ośrodków oraz koszty wynikające z dostosowania się szkół do nowej sytuacji. 

Ośrodki będą zmuszone do szybkiego zakupu wielu tego typu pojazdów, bowiem osoby szkolone zazwyczaj są osobami pracującymi, które preferują popołudniowe godziny jazd (18-20). Tym samym, przeprowadzenie szkolenia dla grupy kandydatów w zakresie prawa jazdy kategorii C+E będzie wymagało zakupu co najmniej kilku zestawów ciągnik siodłowy z naczepą - wskazują autorzy projektu. 

Źródło: Interia