Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważne zmiany niebawem wejdą w życie. Dotkną miliony Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.02.2024 12:54

Ważne zmiany niebawem wejdą w życie. Dotkną miliony Polaków

laptop
Pixabay @Deeezy

To już pewne. Parlament Europejski przegłosował istotne zmiany dotyczące przelewów bankowych. Już niebawem środki będą trafiać na nasze konta znacznie szybciej niż dotychczas i to bez dodatkowych opłat. Transakcje będą także znacznie lepiej zabezpieczone przed potencjalnymi cyberprzestępcami. Kiedy rewolucyjne zmiany wejdą w życie?

Parlament Europejski zdecydował. Przelewy do 10 sekund na koncie

Zmiany przegłosowane przez Parlament Europejski głównie mają na celu wprowadzenie modernizacji i optymalizacji jednolitego rynku w ramach Unii Europejskiej. Klienci nie będą już więcej czekać na dostęp do środków przez kilka dni roboczych.

Zgodnie z nowymi przepisami, realizacja przelewów ma być natychmiastowa "niezależnie od dnia i godziny". Środki mają trafić na konto odbiorcy zaledwie w 10 sekund. W tym czasie płatnicy mają również uzyskać informację, czy wysłana kwota faktycznie trafiła na odpowiednie konto.

Wielu seniorów będzie zachwyconych. KRUS informuje

Dodatkowe zabezpieczenia przed oszustami

Zmiany dotyczyć mają przelewów natychmiastowych w przypadku firm oraz klientów detalicznych. Opłata za przelewy natychmiastowe nie może być wyższa niż za transakcje wykonywane standardowo.

ZOBACZ: Waloryzacja emerytur w 2024. Wiadomo, o ile wzrosną świadczenia

Parlament Europejski postanowił także zadbać o jeszcze bardziej skrupulatne sprawdzanie bezpieczeństwa przelewów natychmiastowych. Dostawcy usług płatniczych są w obowiązku zapewnić klientom jak najlepsze mechanizmy wykrywania i zapobiegania cyberprzestępczości.

Regulacje na razie będą dotyczyć waluty euro

Zgodnie z regulacjami Parlamentu Europejskiego, banki będą musiały świadczyć specjalistyczną usługę weryfikacji danych odbiorcy bez dodatkowych opłat. W przypadku wykrytych nieprawidłowości osoba zlecająca przelew zostanie o nich poinformowana odpowiednim ostrzeżeniem. 

ZOBACZ: Kontrolerzy zapukają do drzwi. Komunikat dla mieszkańców nie pozostawia złudzeń

Podjęte decyzje i wprowadzone zmiany na razie dotyczyć będą jedynie przelewów w walucie euro. Wejdą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

 

Źródło: PAP