Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W wypadku polskiego autokaru zginęło 12 osób. Jest wyrok
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.02.2024 21:34

W wypadku polskiego autokaru zginęło 12 osób. Jest wyrok

autobus, wypadek
Jurica Galoic/PIXSELL/Xinhua News/East News

Przełom w sprawie wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medjugorie. Sąd wydał wyrok wobec organizatora wycieczki. Przypomnijmy, że w czasie wypadku na autostradzie A4 w Chorwacji zginęło 12 osób. Dowody przeciwko Jarosławowi M. nie pozostawiły żadnej wątpliwości w ocenie sędziego rozpatrującego sprawę.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji, jest ważna decyzja

Polski autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorie zjechał z drogi. Wypadek na autostradzie A4 w Chorwacji miał miejsce 6 sierpnia 2022 r. Dopiero we wtorek 20 lutego 2024 r. sąd skazał winnego. Sąd wskazał, że za tragedię odpowiada Jarosław M., właściciel firmy organizującej wyjazd.

W czasie wypadku polskiego autokaru na Chorwacji zginęło 12 osób. Kolejnych 32 pielgrzymów zmierzających do Medjugorie zostało rannych po tym, jak autobus zjechał z drogi i wpadł do przydrożnego rowu.

Wypadek w Międzychodzie. Pięć osób w szpitalu, troje z nich to dzieci

Wydano wyrok wobec organizatora pielgrzymki do Medjugorie

Od początku pojawiły się wątpliwości wobec tego, czy pielgrzymka powinna w ogóle się odbyć. Powodem był komunikat biura prasowego kancelarii marszałka wojewódzkiego mazowieckiego. Niedługo po wypadku na chorwackiej autostradzie przekazano, iż właściciel firmy nie był wpisany do rejestru organizatorów turystki, a było to wymagane.

ZOBACZ: Nie żyje uwielbiany ksiądz, wierni są zdruzgotani. Miał tylko 42 lata

We wtorek (20.02) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe wydał wyrok w związku z wypadkiem polskiego autokaru. Nieprawomocny wyrok dotyczy Jarosława M. właściciela firmy, która zorganizowała pielgrzymkę. Mężczyzna został skazany na rok więzienia. Kara została zawieszona na okres trzech lat.

Sąd wydał wyrok, więzienie oraz kara grzywny

- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie skazał Jarosława M. za organizowanie wyjazdów turystycznych bez wymaganego prawem wpisu do rejestru, czyli za czyn z art. 59 ust. 2 o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Oskarżonemu wymierzono karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby oraz grzywnę w łącznej wysokości 10 tysięcy złotych - przekazał prok. Szymon Banna z warszawskiej prokuratury.

ZOBACZ: Wszyscy się mylili. Eksperci alarmują, co przyniesie pogoda

Co więcej, Jarosław M. został objęty zakazem dotyczącym prowadzenia turystycznej działalności gospodarczej. Zakaz obowiązuje przez trzy lata. Wyrok jest nieprawomocny, a sąd poinformował, iż wymiar kary zostanie podany do publicznej wiadomości.

Źródło: tvn24

Tagi: autobus Sąd