Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nadciąga ochłodzenie. Jakiej pogody spodziewać się w majówkę?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 11.04.2024 21:56

Nadciąga ochłodzenie. Jakiej pogody spodziewać się w majówkę?

mapa pogody
fot. Pixabay/WikimediaImages, wxcharts.com

Wszyscy, którzy cieszą się z nadejścia wiosny i coraz dłuższych słonecznych dni będą mieli powody do zmartwień. W najbliższym czasie czeka nas prawdziwe zawirowanie pogodowe i znaczne ochłodzenie. Możliwe nawet lokalne przymrozki i opady śniegu. Tegoroczna majówka według ekspertów również nie będzie należeć do najcieplejszych.

Pogoda. Do Polski nadciąga ochłodzenie, temperatura znacznie spadnie

Mimo iż wydawać by się mogło, że wiosna w pełni, a przyroda budzi się wreszcie do życia z zimowego snu, to pogoda jeszcze da o sobie znać. W najbliższym czasie spodziewane jest znaczne ochłodzenie, które może przyjść w ciągu kilku najbliższych dni. Jak zaznaczają eksperci z IMGW, najchłodniejszym okresem może być ten od 15 do 21 kwietnia. Warto więc wykorzystać ostatnie słoneczne dni, ponieważ po weekendzie słońca będzie jak na lekarstwo.

Jak wynika z długoterminowych prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do Polski nadciąga ochłodzenie. Połowa kwietnia to temperatury znacznie poniżej tych, do których przyzwyczaiły nas ostatnie dni. Słupki rtęci mogą spaść do ok. 9-10 stopni Celsjusza.

Polak zastrzelony w Szwecji. Zginął na oczach 12-letniego syna

Kwiecień chłodniejszy niż zwykle. IMGW informuje

Jeszcze w połowie kwietnia do Polski mogą wrócić przymrozki. W górach temperatura spadnie do nawet -3 st. C. Wszyscy, którzy planuję wiosenne porządki na działkach, powinni mieć to na uwadze. Taka aura może utrzymać się przez następne tygodnie, a jak podaje IMGW, spodziewane temperatury mają być niższe od średniej z lat 1991-2020. Wraz z końcem miesiąca temperatura będzie się zmieniać, jednak wciąż nie będzie to pogoda, do jakiej standardowo jesteśmy przyzwyczajeni w tym okresie.

ZOBACZ: Zaczęło się w Biedronce. Klienci muszą się pospieszyć, szalone ceny

Najchłodniejszym okresem może być 16 tydzień roku z prognozowaną minimalną temperaturą powietrza (na 2 metrach wysokości) od -2,8°C w górach do 3,3°C na północnym zachodzie kraju - informuje IMGW.

Pogoda na majówkę nie zachwyci

Jak wskazują prognozy, temperatura powietrza na pierwsze tygodnie maja może wahać się od 15 do 17 stopni Celsjusza. Pod koniec kwietnia możliwe opady, które utrzymać mogą się nawet do początków maja. Deszcz w trakcie majówki może zaskoczyć wypoczywających na południu, zachodzie, a także północnym- wschodzie Polski. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków temperatura od 1 maja sukcesywnie będzie rosła, jednak przekroczy 20 stopni dopiero ok. 9 dnia miesiąca.

ZOBACZ: Nawet 700 zł do emerytury, są pewne warunki. Dostanie tylko jeden rocznik

Z kolei dzisiejszej nocy z 11 na 12 kwietnia na północy kraju spodziewany słaby deszcz. Temperatura od 2°C do 10°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu chwilami dość silny i w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich - informuje IMGW.