Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW ostrzega Polaków, upał i burze to nie wszystko. Pojawiło się poważne zagrożenie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 23.07.2024 14:02

IMGW ostrzega Polaków, upał i burze to nie wszystko. Pojawiło się poważne zagrożenie

Upały
Fot. Bronisław Dróżka/Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed suszą hydrologiczną. Z uwagi na przedłużające się upały, w wielu miejscach wilgotność gleby jest niewystarczająca, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. 

Pogoda na najbliższe dni

W najbliższych dniach będzie można poczuć nieco ulgi i odpoczynku od upałów. Temperatura będzie średnio o kilka stopni niższa, niż w weekend. Słupki rtęci poszybują najwyżej w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, gdzie osiągną wartość 27 stopni Celsjusza. 

Najchłodniej będzie na terenach podgórskich, w tym m.in. w Zakopanem, jedynie około 20 stopni Celsjusza. W całym kraju wystąpi niewielkie zachmurzenie. Gdzieniegdzie może spaść przelotny deszcz

Jechali motorowerem, nie żyją. Tragedia na DK 74

IMGW ostrzega przd suszą

Z uwagi na panujące do dzisiaj długotrwałe upały, IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną. Sytuacja ma być szczególnie niebezpieczna w dorzeczu Wisły, zlewni Warty oraz w górnym biegu Odry. Niewystarczająca wilgotność gleby jest także w Polsce centralnej, zwłaszcza w woj. mazowieckim i łódzkim.

Wskaźniki wilgotności gleby oraz wskaźniki występowania suszy a także prognozy meteorologiczne wskazują na dalszy rozwój suszy hydrologicznej - podało w komunikacie IMGW.

Susza staje się coraz większym wyzwaniem

W ostatnich latach susza staje się coraz większym problemem w Polsce. Dzieje się tak na skutek przedłużających się upałów, podczas których brakuje regularnego nawadniania gleby. Przechodzące od czasu do czasu nawałnice nie ustabilizują jej wilgotności.

W tym roku są już regiony w Polsce, gdzie deszczu nie było ponad cztery tygodnie, co w tej fazie roślin uprawnych jest bardzo groźne. Dotyka to w największym stopniu rolników, którzy gospodarują na słabych glebach, a takich jest w Polsce blisko 70 proc. W momencie, gdy pojawia się susza, ich dochody spadają o blisko 20 proc. - zaznacza Zbigniew Karaczun z Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie.