Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ws. limitu wiernych w kościołach
Irmina Jach
Irmina Jach 11.06.2021 22:37

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ws. limitu wiernych w kościołach

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Наркологическая Клиника CC0

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Wynika z niego, że w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 procent obłożenia budynku, a od 26 czerwca - 75 procent.

Rząd zdecydował się na podtrzymanie nakazu zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących nabożeństwa religijne. Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących odmrażania gospodarki i luzowanie obostrzeń.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie

Wskazano, że od 13 do 25 czerwca „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50 procent obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z limitu wyłączono osoby odprawiające nabożeństwa oraz zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.

Zaznaczono, że uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu „powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się również potwierdzenie pozostałych deklaracji Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego z ostatniej konferencji prasowej. Oznacza to, że limit gości hotelowych zostanie zwiększony do 75 procent pokoi, nie wliczając dzieci poniżej 12. roku życia i zaszczepionych.

W kwestii działalności lokali gastronomicznych rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dozwolona pod warunkiem, że „klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 procent liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika”.

Od 26 sierpnia dopuszcza się także prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje. Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na 1 osobę przypada nie mniej niż 10 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia.

Dozwolony będzie udział w zgromadzeniach, także tych organizowanych spontanicznie, z zastrzeżeniem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób. Do 31 sierpnia wszyscy obywatele mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Rząd zdecydował, że powyższe limity nie będą dotyczyły osób, które przyjęły wszystkie dawki szczepienia przeciwko COVID-19. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Polsat News