Goniec.pl
emerytura-polski-lad

Iberion materiały własne

Emerytury w Polskim Ładzie. Nie wszyscy skorzystają na zmianach

4 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podatkowe zmiany, które ma objąć Polski Ład, będą dotyczyły nie tylko przedsiębiorców i pracowników, ale także i emerytów. W związku z wielką reformą, która została już uchwalona przez Sejm, seniorzy będą mogli liczyć nawet na dodatkowe 187 złotych miesięcznie. Nie wszyscy jednak skorzystają na zmianach.

Wejście w życie Polskiego Ładu będzie miało znaczny wpływ zarówno na pensje, jak i emerytury. Warto przypomnieć, że zadniem rządu nawet 17 miliardów złotych rocznie ma zostawać w kieszeniach Polaków po wprowadzeniu największej od lat reformy podatkowej. Dziennikarze portalu Fakt sprawdzili, kto i ile będzie mógł skorzystać na zmianach.

Wypadek

Mazowieckie: Śmiertelny wypadek w Białobrzegach

CZYTAJ DALEJ

Przed uchwaleniem reformy politycy partii rządzącej podkreślali, że Polski Ład będzie oznaczał poprawę życia między innymi osób z niskimi emeryturami oraz wynagrodzeniami. Obywatele, którzy pobierają do 2500 złotych brutto w ramach świadczeń, nie zapłacą podatku PIT.

Nie wszyscy emeryci skorzystają na reformie podatkowej

Należy pamiętać, że wynikające z wprowadzenia w życie Polskiego Ładu zmiany ekonomiczne mają zmienić sytuację przede wszystkim osób otrzymujących niską emeryturę. Choć część świadczeniobiorców nie zapłaci podatku, inni tej reformy nie odczują. Będą też tacy, którzy zapłacą więcej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Seniorzy, którzy co miesiąc pobierają 5000 złotych brutto w ramach emerytury, będą przekazywali do budżetu państwa więcej niż do tej pory. Wynika to między innymi ze zmian składki zdrowotnej, która ma wynosić 9 procent. Jak ustalili dziennikarze portalu Fakt, opozycja ma zgłosić poprawkę, dzięki której emeryci nie będą jednak tracili.

Redakcja oszacowała, że od 1 stycznia 2022 roku niektórzy seniorzy pobierając emeryturę będą mogli liczyć od 35 zł do nawet 187 złotych więcej. Na podwyższenie świadczeń mogą nastawić się osoby, które otrzymują miesięcznie do 4000 zł brutto. Świadczeniobiorcy, którym przysługuje 5000 zł brutto, stracą 6,25 zł, jak wskazują dziennikarze.

Polski Ład – większe emerytury i pensje?

Na zysk mogą liczyć nie tylko emeryci, ale również osoby pracujące na etacie. W tym przypadku również jednak należy wziąć pod uwagę, że zyskają przede wszystkim obywatele otrzymujący niską pensję. Polacy, którzy zarabiają od 6000 zł do 11 000 zł brutto, nie dostaną więcej pieniędzy.

Rząd przygotował dodatkowo tzw. ulgę dla klasy średniej, która ma zrekompensować podniesienie składki zdrowotnej do 9 procent. Warto przypomnieć, że tej składki nie będzie już można odliczać od podatku. Dzięki algorytmowi skorzystać na tym mają także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Wskazana poprawka miała zostać zgłoszona do sejmu 29 września, co potwierdził w mediach społecznościowych Łukasz Schreiber. Początkowo miała obejmować jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Najbliższe posiedzenie Senatu w sprawie reformy podatkowej zaplanowano na 7 i 8 października.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl; Business Insider

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

pieniądze

Pieniądze

Rząd dopłaci do prądu. Dofinansowania dla najuboższych sięgną 1500 zł

Czytaj więcej >

Pieniądze

Daniel Obajtek o cenach paliwa: "Ok. 6 złotych, ale mamy wyższe zarobki"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Kierowcy muszą zapłacić nawet 42 proc. więcej u mechanika

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wygrał z Pocztą Polską i nie musi płacić abonamentu RTV. Chodziło o zaginiony dokument

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

Czytaj więcej >
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Pieniądze

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

Czytaj więcej >