Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Uwaga, dostałeś takiego SMS-a? Szybko go usuń, trafiłeś na celownik oszustów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.05.2022 10:31

Uwaga, dostałeś takiego SMS-a? Szybko go usuń, trafiłeś na celownik oszustów

Plaga oszustów na "niedopłatę", Polacy na celowniku złodziei
Unsplash.com/epicantus; goniec.pl

Dostałeś wiadomość SMS informującą o konieczności uregulowania należności za prąd i planowanym odłączeniu energii? Uważaj, trafiłeś na celownik oszustów. Pod żadnym, pozorem nie klikaj w link. - W taki sposób zostały już oszukane setki osób z całej Polski - ostrzega Polska Policja.

Plaga SMS-ów od oszustów trafia do milionów osób w całym kraju. Od ponad tygodnia trwa zmasowany atak na pieniądze Polek i Polaków. Schemat, chociaż dobrze znany, nadal działa.

- Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności - czytamy w SMS-ie od złodziei. Policja apeluje o rozwagę i nieuleganie emocjom, bo właśnie na to liczą oszuści. Jedno kliknięcie może sprawić, że z konta znikną wszelkie oszczędności.

Dostałeś SMS-a o wyłączeniu prądu? Oszuści chcą cię okraść

Wiadomości trafiają do kolejnych osób i oszuści nie wybierają tylko tych, którzy faktycznie mają podpisaną umowę na dostarczanie energii elektrycznej. - Jednym ze sposobów stosowanych przez oszustów jest rozsyłanie wiadomości SMS, których treść wzbudza w nas silne emocje - wyjaśnia policja w specjalnym komunikacie.

Niewinny SMS może doprowadzić do tego, że oszuści przejmą wszystkie zgromadzone na koncie oszczędności, a zdobyte dane wykorzystają do wzięcia kredytów i pożyczek. Konieczna jest ostrożność.

SMS od oszustów zawiera link, nie wolno w niego wchodzić
SMS od oszustów zawiera link, nie wolno w niego wchodzić

Źródło: goniec.pl

Co zrobić w przypadku otrzymania SMS-a od oszustów? Niezwłocznie go usunąć, aby nawet przez przypadek nie kliknąć w link zawarty w wiadomości. Schemat złodziei pozostaje niezmienny, a jedyną nowością są kolejne firmy i "niedopłaty", jakie rzekomo ciążą na ofiarach.

- W treści wiadomości zawsze pojawia się link z prośbą o podanie swoich danych lub danych do konta bankowego. W rzeczywistości link przekierowuje do fałszywej strony banku lub pośrednika płatności. Po zalogowaniu oszuści przechwytują nasze dane osobowe i "czyszczą" konto bankowe z pieniędzy - alarmuje policja w oficjalnym ostrzeżeniu.

Weryfikuj wiadomości i sprawdź, czy faktycznie masz niedopłatę

Chwila nieuwagi może zakończyć się sporymi finansowymi problemami. Należy pamiętać jednak, że żadna firma - w tym na pewno nie dostawca energii elektrycznej i bank - nie będzie kontaktować się poprzez niezweryfikowany numer.

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y od jakiegoś czasu
Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y od jakiegoś czasu

Źródło: goniec.pl

Co więcej, żadna firma nie poprosi o uregulowanie należności poprzez stronę i link o wątpliwej wiarygodności. Każdy powinien pamiętać, że może zadzwonić na infolinię i zweryfikować przekazane SMS-em wiadomości.

Dodatkowo każdy klient ma dostęp do personalnego konta i logując się na stronie internetowej swojego dostawcy prądu, można samodzielnie sprawdzić, czy faktycznie istnieje jakakolwiek należność do uregulowania.

- Apelujemy, aby nie odpowiadać na takie wiadomości i nie wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia. Zwłaszcza gdy namawiają do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości - dodaje policja w związku z plagą oszustw na prąd.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl