Goniec.pl
Ukraina: Bójka duchownych na pogrzebie. Jeden z kapłanów nagle zaczął okładać drugiego krzyżem

Youtube/Vinbazar. com - Всі новини Вінниці

Ukraina: Bójka duchownych na pogrzebie. Jeden z kapłanów nagle zaczął okładać drugiego krzyżem

29 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Niespodziewany incydent podczas pogrzebu w okolicach Winnicy w Ukrainie. W czasie ceremonii ostatniego pożegnania poległego w walkach z rosyjskim okupantem żołnierza doszło do bójki. Jej uczestnikami nie byli jednak żałobnicy, a uczestniczący w pochówku duchowni. Jeden z nich, wyraźnie niezadowolony ze słów, które padły z ust jego kolegi, podbiegł do mównicy i zadał towarzyszowi potężny cios krzyżem. W sieci opublikowano nagranie z tego niecodziennego zdarzenia.

Pogrzeb to uroczystość, która zawsze budzi potężne emocje, zwłaszcza ból, cierpienie, smutek i głęboki żal. Rzadko jednak zdarza się, by poważnemu nastrojowi ostatniego pożegnania zmarłego towarzyszyły gniew, agresja i liczne kontrowersje i to takie, które wywołane zostają przez samego mistrza ceremonii, czyli duchownego.

Poznań

Awaria wodociągowa w Poznaniu. Woda wdarła się na parkingi, przystanki, chodniki i ulice

CZYTAJ DALEJ

Tym razem jednak to właśnie jeden z kapłanów uczestniczących w pochówku ukraińskiego bohatera, który padł ofiarą rosyjskiego agresora, spowodował, że uwaga wszystkich po raz ostatni skierowana została nie na zmarłego, lecz właśnie na wspomnianego księdza. Co takiego się więc wydarzyło?

Bójka duchownych na pogrzebie

Dantejskie sceny towarzyszyły pogrzebowi ukraińskiego żołnierza Ołeksandra Ziniwy, który od wybuchu wojny z Rosją służył jako radiotelegrafista. Mężczyzna, niestety, zginął pod Mikołajewem w walce z najeźdźcą, a rodzina postanowiła wyprawić mu godne ostatnie pożegnanie z udziałem wojska.

Oprócz znajomych, przyjaciół i rodziny, w ceremonii uczestniczyli też m.in. dwaj duchowni: Mychajło Wasylyuk z Patriarchatu Moskiewskiego i Anatolij Dudko z Cerkwii Prawosławnej Ukrainy.

To właśnie Dudko stał przy mównicy i wygłaszał swoją mowę, gdy jego rosyjski kolega po fachu podszedł niespodziewanie i zerwał mu z szyi krzyż, a następnie kilkukrotnie zaczął uderzać swoim własnym. Doszło do poważnej przepychanki, a zwaśnionych mężczyzn rozdzielili dopiero inni kapłani i wojskowi.

Lokalny aktywista Serhij Timkow poinformował, że pobity ksiąz ma niewielkie obrażenia. Niemniej, incydent określił jako prezkraczający "wszystkie możliwe i niemożliwe granice arogancji".

Bunt ukraińskich wiernych

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, przyczyną tej konkretnej bójki była krytyka, jakiej dopuścił się Dudko wobec "rosyjskich popów" w Ukrainie, twierdząc, że ich działalność powinna być zakazana. Refleksje ukraińskiego duchownego tak bardzo rozjuszyły Wasyluka, że posunął się on do rękoczynów.

Zachowanie księży może szokować, ale w rzeczywistości, ma ono swoje korzenie w sporze, jaki panuje między rosyjską a ukraińską cerkwiami. Po inwazji Rosji na Ukrainę UCP PM całkowicie odwróciła się od Patriarchatu Moskiewskiego.

27 maja sobór UCP PM ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny, według którego odpowiedzialność za rosyjską agresję spoczywa na "rusofobii zachodu" i działaniach NATO.

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Awaria wodociągowa w Poznaniu. Woda wdarła się na parkingi, przystanki, chodniki i ulice

  • Jarosław Kaczyński przerwał swoje tournée po Polsce. Padł "zaskakujący" powód

  • "Putin siedzi w bunkrze i dyryguje". Polski wywiad przechwycił rozmowy Rosjan

Źródło: se.pl, WP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolskie: Porażające odkrycie w domu pod Poznaniem. Znaleziono ciało emerytki pozbawione głowy

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Wiadomości

Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Czytaj więcej >
Igor Tuleya wrócił do pracy. Foto: Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Igor Tuleya wrócił do pracy. Przed wejściem do sądu zagroził: "Ta walka się nie skończyła, ona trwa"

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Wiadomości

Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Czytaj więcej >
Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich wymaganiami dot. kolędy

Wiadomości

Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich parafian wymaganiami dot. kolędy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy zajęły jasne stanowisko ws. baterii Patriot. Niepokojące słowa, "Polska jest szczególnie narażona"

Czytaj więcej >