Ujawnili, jaka będzie pogoda w ferie zimowe. Ogromne rozczarowanie, nie na to czekali Polacy
Zbliżają się tegoroczne ferie zimowe. Z tego powodu wielu Polaków poważnie planuje to, w jaki sposób spędzi ten wyjątkowy okres. Dla większości, w podejmowaniu decyzji, kluczowa okazuje się pogoda. Niestety Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wiadomości. Wiemy, jakiej aury spodziewać się można w najbliższych tygodniach. Oto szczegóły.
Rozpoczynają się tegoroczne ferie zimowe
Okres między styczniem a lutym to dla wielu uczniów okres błogiego wypoczynku. Wszystko ze względu na zbliżające się ferie, które tym razem wypadają w okresie od 20 stycznia do 2 marca 2025 roku. Oznacza to, że tym razem zimowy wypoczynek rozpocznie się nieco później, ponieważ w zeszłym roku miał on miejsce między 15 stycznia a 25 lutego.
Należy pamiętać, że dla każdej szkoły ferie zimowe trwają nieprzerwanie 2 tygodnie. Terminy jednak różnią się w zależności od województwa. Taki podział wprowadzono w Polsce od roku szkolnego 2003/2004. Wyjątkiem był jedynie okres pandemii COVID-19, gdy termin ferii postanowiono ujednolicić w całym kraju. W przypadku trwającego roku szkolnego podział wygląda następująco:
- 20 stycznia - 2 lutego 2025 (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie);
- 27 stycznia - 9 lutego 2025 (podlaskie, warmińsko-mazurskie);
- 3 lutego - 16 lutego 2025 (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie);
- 17 lutego - 2 marca 2025 (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).
Prognoza pogody na ferie 2025
Okazuje się jednak, że w tym roku uczniowie nie mogą liczyć na w pełni zimową aurę podczas ferii. Z prognoz IMGW wynika bowiem, że w pierwszym tygodniu tegorocznego wypoczynku, czyli między 20 a 26 stycznia przewidywana jest temperatura 0 stopni Celsjusza w centrum Polski, 6 stopni na południu, minus 4 stopnie w rejonach podgórskich, minus 1 na Warmii i Mazurach oraz między 2 a 4 stopnie na plusie w północnej części kraju. Synoptycy przewidują również niewielkie opady deszczu, które będą utrzymywać się poniżej normy.
ZOBACZ: Nadchodzi APOGEUM, zacznie się dziś w nocy. IMGW ostrzega, cała Polska w alertach
W kolejnym tygodniu ferii (27 stycznia - 2 lutego) spodziewać się można natomiast lekkiego ocieplenia. Z danych przygotowanych przez meteorologów wynika bowiem, że temperatura minimalna wyniesie minus 5 stopni Celsjusza na południu i w rejonach górskich, minus 1 w woj. lubelskim i warmińsko-mazurskim, 0 w centrum i około 1-2 stopnie na Pomorzu.
Co ciekawe, w tym okresie IMGW zapowiada temperatury powyżej normy w całym kraju z wyjątkiem rejonów górskich. Ma ona bowiem wynosić maksymalnie około 5-6 stopni Celsjusza na południu Polski i na północnym zachodzie, około 3 stopnie w rejonach górskich i między 3 a 4 stopnie na północnym wschodzie. W centrum natomiast przewiduje się nawet do 5 kresek na termometrach.
Dalsza część artykułu pod grafiką.
Luty 2025 cieplejszy niż zwykle
Podobnych prognoz spodziewać się można także w lutym. W pierwszym tygodniu miesiąca Instytut szacuje, że średnia temperatura będzie powyżej normy w północno-zachodniej Polsce, gdzie wyniesie 6 stopni Celsjusza, 4 stopnie w Centrum oraz między 2 a 3 stopnie na wschodzie kraju. W rejonach górskich spodziewać się można natomiast nawet do minus 5 stopni na termometrach. Co ważne, IMGW prognozuje opady powyżej normy na północy (Pomorze, Warmia i Mazury) i na południu Polski (woj. opolskie i woj. małopolskie).
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - przekazuje Instytut.
ZOBACZ: Nie masz tego w samochodzie? Możesz dostać surowy mandat, mało kto pamięta
W drugim tygodniu Lutego również spodziewać się może wyższych temperatur niż zwykle. Na cieplejszą aurę liczyć można na Dolnym Śląsku (7 st. C), zachodnich krańcach kraju (6 st. C), w centrum (4-5 st. C), na Pomorzu (5-6 st. C) oraz na Mazurach (3-4 st. C). Nieco chłodniej będzie natomiast w górach, gdzie spodziewać się do minus 5 stopni.
Na obrazku ukrył się pies. Masz 10 sekund, żeby go odnaleźć. Dasz radę? Pochwal się w komentarzu!