Goniec.pl
tvp-decyzja-sadu

flickr.com/European Parliament

TVP przegrała sprawę w sądzie

24 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Stołeczny sąd karny podjął decyzję, która podtrzymuje wyrok w sprawie TVP. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości profesor Wojciech Sadurski nie dopuścił się zniesławienia Telewizji Polskiej. Wiadomość ta z pewnością nie zadowoliła prezesa mediów publicznych. To Jacek Kurski dwa lata temu złożył prywatne oskarżenie.

W mediach pojawiła się decyzja sądu stołecznego karnego w sprawie TVP. Wymiar sprawiedliwości podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, uznając tym samym, że oskarżony przez Jacka Kurskiego o zniesławienie Telewizji Polskiej profesor Wojciech Sadurski jest niewinny.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Warto przypomnieć, że naukowiec nazwał TVP „goebbelsowskimi mediami”. Profesor Sadurski odniósł się już do całej sprawy w mediach społecznościowych, wskazując, że jego słowa nie były przestępstwem. Zwrócił uwagę natomiast na reakcję Telewizji Polskiej.

– Wyrok prawomocny na moją korzyść w rozprawie apelacyjnej z oskarżenia pryw. TVP Jacka Kurskiego. Mój wpis nie miał charakteru przestępczego. To co może wzbudzić zainteresowanie to reakcja TVP na mój wpis – napisał na Twitterze profesor Sadurski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Profesor Sadurski nie obraził TVP

O korzystnym wyroku w sprawie TVP naukowiec napisał na Twitterze. Profesor został za swój wpis z 2019 roku oskarżony prywatnie przez Telewizję Polską. Do zdarzenia doszło w styczniu, po ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Polityk zmarł wskutek odniesionych ran.

– Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu goebbelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981 – napisał wówczas prof. Sadurski.

Warto przypomnieć, że naukowiec sam z wykształcenia jest prawnikiem. Za swój wpis został po raz pierwszy uniewinniony w marcu, jednak Telewizja Polska odwołała się od decyzji sądu i w czwartek 23 września odbyła się kolejna rozprawa. Co ciekawe, w komunikacie oskarżony nawet nie użył nazwy TVP.

– [sąd – przyp. red.] Uznał, że sąd pierwszej instancji skrupulatnie przeprowadził dowody i wyciągnął właściwe wnioski. Sędzia Piotr Kluz poszedł nawet dalej, mówił, że media powinny mieć grubą skórę, że powinny się liczyć z ostrą krytyką, że w moim wpisie nie było nic przestępczego, więc można się zastanowić nad reakcją TVP, tym bardziej że na Twitterze nazwa TVP nie padła. Nie mogłem oczekiwać mocniejszego uzasadnienia – powiedział na łamach „Gazety Wyborczej”.

Wpis eksperta prawa konstytucyjnego porównawczego, wykładowcy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się 16 stycznia 2019 roku. Komunikat pojawił się w mediach społecznościowych dwa dni po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i nadal jest dostępny na profilu profesora.

Wygrałbyś główną nagrodę w "Milionerach"? 5 pytań o milion, które zadał Hubert Urbański

Pytanie 1 z 5

Który ssak się nie spoci?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >
Kaja Godek

Wiadomości

Sejm zajmie się projektem autorstwa Kai Godek. Na Wiejskiej liczne manifestacje

Czytaj więcej >