Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trudna sytuacja po przejściu śnieżyc. Część Polski bez prądu, fatalne warunki drogowe
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 03.12.2023 11:16

Trudna sytuacja po przejściu śnieżyc. Część Polski bez prądu, fatalne warunki drogowe

policja, światła policyjne, noc, strażacy
Km Psp Konin (zdjęcie ilustracyjne)

Zeszłej nocy w południowych częściach kraju panowały obfite opady śniegu. Strażacy z Podkarpacia i Śląska pracowali całą noc nad usuwaniem szkód. Mieszkańcy obudzili się bez prądu.

Trudna noc z soboty na niedziele

Opady śniegu to od kilku dni codzienność, jednakże w nocy z soboty na niedzielę w południowych częściach kraju mogliśmy mówić o śnieżycy. Ten stan rzeczy zawdzięczamy tzw. niżowi genueńskiemu.

Są wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki z Andrychowa. Zaskakujące ustalenia prokuratury

Ciężka sytuacja w Małopolsce i na Podkarpaciu

Szczególnie ciężko było na południu, szczególnie w Tarnowie, gdzie w nocy na drogi wyjechały pługi i odśnieżarki.

Podkarpaccy strażacy interweniowali ostatniej doby ponad 180 razy w związku z trudną sytuacją pogodową. Chodziło przez wszystkim o usuwanie z dróg, chodników czy trakcji elektrycznych gałęzi połamanych pod naporem śniegu. Sytuacja powoduje trudności komunikacyjne także pod kątem pociągów.

„W regionie znaczne opóźnienia mają pociągi z powodu oblodzenia trakcji i torów’ – mówi TVN24 Wojciech Czanerle, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Jednocześnie zapewnia: „Nie ma sytuacji, że pociągi gdzieś stoją. Tam, gdzie jest duże oblodzenie, uruchomiony został tabor spalinowy”.

Brak prądu u 8 tys. odbiorców

Po obfitych opadach śniegu około 8 tys. mieszkańców obudziło się bez prądu. Najtrudniejsza sytuacja była w Krośnie i Sanoku, tu brak objął ok. 5 tys. odbiorców, natomiast w obszarze Przeworska i Przemyśla ok. 3 tys.

 

Źródło: TVN24.pl