To już pewne, Polak poleci w kosmos. Jest oficjalna decyzja
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Nie padło jeszcze nazwisko konkretnej osoby, ale najbliżej tego celu jest Sławosz Uznański z Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Minister Buda oficjalnie potwierdza
4 sierpnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma z branży kosmicznej) podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.
- Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów - przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
- Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów - dodał Buda.
Niebywałe, kim jest żona Tomasza Wolnego. Co o tym myślą w TVP?Polski astronauta poleci w kosmos
W tej chwili nie jest jeszcze jasne, kto będzie kolejnym po gen. Mirosławie Hermaszewskim Polakiem, który poleci w kosmos, jednak najwięcej spekuluje się o Sławoszu Uznańskim z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Znalazł się on w najnowszej eskadrze astronautów jako rezerwista.
MRiT poinformowało, że Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Jak dodano, polski astronauta wybrany do misji "skupi się na eksperymentach technologicznych" - informuje PAP.
Aspekt edukacyjny
- Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków - zauważyła z kolei wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.
Polska zwiększyła w 2023 roku składkę finansową do ESA aż o 295 mln euro. Jak podkreśla ministerstwo, to właśnie dzięki temu polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.
Źródło: PAP