Goniec.pl
Lidl test koronawirusa

Flickr.com/Bambizoe (zdjęcie ilustracyjne)

Testy na koronawirusa w Lidlu. Wiemy, ile będą kosztować i kiedy trafią do sprzedaży

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W sklepach Lidl pojawią się testy na koronawirusa. To pierwsza sieć handlowa w Polsce, która wprowadza na swoje półki testy antygenowe, stwierdzające obecność SARS-CoV-2. Produkty medyczne mają być dostępne w sprzedaży już od piątku 7 maja. Nabyć je będzie można jedynie w zestawie pięciu sztuk. Cena to niemal sto złotych.

Popularna sieć sklepów Lidl potwierdziła wprowadzenie do swoich placówek testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2, które będzie można wykonać samodzielnie. Jak dotąd żadna firma handlowa w Polsce nie zaoferowała tego typu produktów medycznych. Konsumenci będą mogli je kupić już od 7 maja.

Testy, które pojawią się w sklepach sieci Lidl, pochodzą od producenta Boson Biotech. Za ich pomocą będzie można przeprowadzić badanie, pobierając wymaz z przedniej części nosa. Za produkt medyczny trzeba będzie jednak niemało zapłacić.

Testy na SARS-CoV-2 w Lidlu

Warto zaznaczyć, że cena jednego testu Boson Biotech, który pojawi się w Lidlu, wynosi 19,80 zł. Jednak produkty będą sprzedawane jedynie w zestawach po pięć sztuk. To oznacza, że ostateczna cena będzie wynosiła konsumentów 99 złotych.

Każde opakowanie z testem powinno zawierać sterylną wymazówkę, roztwór ekstrakcyjny, probówkę oraz instrukcję. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez sieć sklepów, testy te są wyrobem medycznym do diagnostyki in vitro używanym w diagnostyce zakażeń koronawirusem.

[EMBED-243]

Z opisu wynika, że test umożliwia wykrycie antygenu wirusa u osób, u których podejrzewa się zarażenie SARS-CoV-2. Wymazówkę wystarczy umieścić w przedniej części nosa (2,5 centymetra).

Każdy konsument może przeprowadzić test w warunkach domowych. Jest on przeznaczony do samokontroli i nie zastępuje wizyty u lekarza. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, największa szansa wykrycia SARS-CoV-2 tym testem zachodzi podczas pierwszych 4 dni od zarażenia.

Wysokie stężenie antygenu w ciągu pierwszych dni znacznie ułatwia szybkie wykrycie koronawirusa. Opis wskazuje też na wysoką wiarygodność testów Boson Biotech, która wynosi 99,20 procent (wskaźnik swoistości) oraz 98,72 procent (wskaźnik dokładności).

Lidl wprowadza testy na koronawirusa już w piątek

W opisie możemy przeczytać, że czułości testu, który już w piątek 7 maja pojawi się w sklepach Lidla, utrzymuje się na poziomie 96,77 procent. Klienci po 15 minutach od przeprowadzenia samokontroli powinni już otrzymać wyniki.

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu sieć handlowa wprowadziła także testy firmy Primacovid. Produkty medyczne miały umożliwiać wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2. Nie wykrywały jednak świeżego zarażenia koronawirusa. Takie wyroby znalazły się również w Biedronce.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 najważniejszy jest kontakt z lekarzem. Sprzedawane produkty medyczne służą tylko i wyłącznie do samokontroli.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Źródło: Business Insider; Money.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >