Goniec.pl > Życie > Boże Ciało 2023. Czy sklepy i restauracje będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.06.2023 13:27

Boże Ciało 2023. Czy sklepy i restauracje będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

sklep
Pixabay/@stevepb

Już jutro, w czwartek 8 czerwca obchodzimy święto Bożego Ciała. W terminologii kościelnej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy to oznacza, że sklepy również będą nieczynne? Przyjrzeliśmy się temu.

Boże Ciało 2023. Jakie sklepy będą otwarte?

Boże Ciało to święto kościelne, podczas którego wierni uczestniczą we mszy świętej oraz procesji ulicami miast. Jest to również zgodnie z ustawą dzień wolny od pracy, czas odpoczynku z rodziną. Obowiązujące przepisy mówią jasno, że hipermarkety i supermarkety nie mogą handlować w dni świąteczne. Zamknięte więc jutro będą największe i najpopularniejsze sieciówki, jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan czy Carrefour.

Warto jednak pamiętać, że czynne mogą być małe osiedlowe sklepiki, w których za ladą w dni świąteczne stoi sam właściciel. Również stacje benzynowe będą tego dnia funkcjonowały normalnie.

Była pracownica cateringu ujawniła prawdę o szpitalnym jedzeniu. "Dolewanie wody do zupy na porządku dziennym"

Restauracje czynne w święto Bożego Ciała

Wszystkich spóźnialskich, którzy nie zdążą zrobić porządnych zakupów choćby dziś, a chcieliby spędzić miły czas z rodziną podczas obiadu, uspokajamy – restauracje i lokale gastronomiczne pracują standardowo, również w dowozie. 

To, czy dana restauracja będzie czynna podczas święta, zależy od właściciela. Ten oczywiście ma prawo zamknąć swój lokal, jednak z reguły w takie dni knajpy przeżywają prawdziwe oblężenie i tłumy gości. Zazwyczaj więc restauratorzy cieszą się na dni wolne od pracy, podczas których mogą liczyć na wzmożony ruch w swoich knajpach, a co za tym idzie – większe utargi i zarobki. 

Przed wybraniem się tego dnia do naszej ulubionej restauracji warto sprawdzić, czy nie zostały zmienione godziny funkcjonowania, a przy okazji zarezerwować stolik – pomoże to uniknąć kłopotów związanych z natężonym obłożeniem knajp.

Boże Ciało 2023. Polacy planują długi weeknd

Święto Bożego Ciała w tym roku przypada na czwartek, a co za tym idzie, wielu z rodaków zaplanowało długi weekend wolny od pracy, planując sobie urlop w piątek. Cztery dni odpoczynku pozwalają wybrać się w ciekawe i urokliwe miejsca.

Przewidziano wzmożony ruch turystyczny w klasycznych rejonach Polski – nad morzem i w górach. Bardzo korzystna ostatnimi dniami pogoda pozwala odpocząć, a przy okazji opalić się w promieniach słońca i naładować baterie na nadchodzący kolejny upalny tydzień.