Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej z dnia na dzień się pogarsza. Najnowsze publikacje Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze pokazują bezpośrednio, co obecnie dzieje się z migrantami. O prowokacjach białoruskich służb mówił natomiast rzecznik rządu, Piotr Mueller.Napięcia na granicy polsko-białoruskiej niezmiennie rosną. W mediach pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania z miejsc, w którym migranci próbują przejść na polską stronę.ZOBACZ TEŻ:
Piotr Wawrzyk, pełniący funkcję wiceministra spraw zagranicznych, udzielił w poniedziałek wywiadu redakcji Polskiego Radia. Rozmowa dotyczyła trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Widzowie zwrócili jednak uwagę nie tylko na stanowcze wypowiedzi polityka, ale również przedmiot, który najpewniej zapomniał usunąć z kadru.Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej z dnia na dzień coraz intensywniej się pogarsza. Dziś do sprawy odnieśli się przedstawiciele ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, a najważniejsi politycy w kraju, w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, spotkali się na specjalnym posiedzeniu.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na granicy z Białorusią powstanie specjalny mur. Co ważne, przepisy pozwalają na to, by otrzymanie decyzji, zezwoleń, uzgodnień oraz opinii nie były w przypadku budowli potrzebne. - Stać nas na zaporę - zapewnia minister Mariusz Kamiński.To już pewne: mur na granicy polsko-białoruskiej powstanie. - Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta w oficjalnym komunikacie.Ustawa wejdzie w życie już dzień po jej ogłoszeniu. Rządzący zdecydowali się na szereg wyjątków w związku z budową muru na granicy z Białorusią.
Mężczyzna podejrzewany o działalność szpiegowską na terenie Polski został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Miał on współpracować z białoruskim KGB. Wcześniej przez lata pracował w polskich służbach mundurowych – ZOMO, Policji oraz Straży Granicznej.Zatrzymanie to efekt prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego śledztwa. Mężczyzna podejrzewany jest o współpracę z białoruskim KGB. Miał on ponadto prowadzić działalność szpiegowską przeciwko Polsce – podaje WP.Zatrzymanym jest obywatel Polski. Przez lata związany był ze służbami mundurowymi.
Kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej opublikowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. - Dzieci są narzędziem w rękach Łukaszenki wykorzystywanym przeciwko Polsce - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. Film pokazuje robienie sobie zdjęcia z dzieckiem przez białoruskiego funkcjonariusza.We wtorek 5 października Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zamieścił nagranie zrobione na granicy z Białorusią. Sprawę skomentował minister Mariusz Błaszczak.- Kolejny raz apeluję! Nie ulegajmy białoruskiej propagandzie - napisał na Twitterze szef MON w odniesieniu do kolejnych materiałów dostarczanych przez służby pracujących w pasie przygranicznym, gdzie nieustannie trwa kryzys migracyjny.
W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała o znalezieniu przy granicy z Białorusią atrapy bomby. - Kolejne prowokacje ze strony białoruskich służb - przekazała Straż Graniczna we wpisie opublikowanym na Twitterze. Do podrzucenia instalacji imitującej ładunek wybuchy doszło w nocy z niedzieli na sobotę.Zegar, wystające kable i alarm dźwiękowy wprawiły w gotowość funkcjonariuszy pełniących służbę przy granicy polsko-białoruskiej. W poniedziałek nad ranem pogranicznicy znaleźli atrapę bomby. Do zdarzenia doszło nieopodal placówki Straży Granicznej w Nowym Dworze. Mechanizmy "miały wskazywać, że jest to ładunek wybuchowy".
Manifestacja na gali Nike. Podczas uroczystości przyznawania najważniejszej nagrody literackiej w Polsce doszło do protestu uczestników. W pewnym momencie goście wydarzenia zaczęli wyjmować kartki z napisem "Gdzie są dzieci z Michałowa?". Demonstracja przesłoniła przyznanie najważniejszej nagrody wieczoru. Wszystko mogli zobaczyć widzowie na żywo w telewizji. Kontrowersyjnie na gali Nike W ubiegłą niedzielę 3 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala Nike. Prestiżową literacką nagrodę przyznano już po raz 25. Tym razem statuetka wpadła w ręce dziennikarza Zbigniewa Rokity. Jury doceniło jego najnowszą książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Pozostała część artykułu pod materiałem wideoChoć wyróżnienie wyjątkowo osobistego reportażu autora wzbudziło zachwyt publiczności, to nie ono okazało się najważniejszym wydarzeniem wieczoru. Na gali doszło bowiem do antyrządowego protestu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W pewnym momencie osoby zasiadające na widowni zaczęły wyjmować kartki. Na wszystkich widniało wypisane hasło - "Gdzie są dzieci z Michałowa?" Manifestacja na uroczystości Protest był nawiązaniem do działań Straży Granicznej, która podjęła interwencję wobec imigrantów, w tym dzieci, które przekroczyły polską granicę. Grupa, która odmówiła złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, została cofnięta z powrotem do przygranicznych lasów. Pawel Wodzynski/East NewsNie było to jedyne odwołanie do wydarzeń mających miejsce w związku z wprowadzeniem przez rząd stanu wyjątkowego. Sprawę ze sceny Nike komentował również pisarz Grzegorz Piątek. Autor dostrzegł analogię między współczesnością, a czasami powojennymi. Okres po II wojnie światowej opisywał w swojej książce "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949". - To co dzieje się wokół nas rzeczywiście psuje radość z tego, co się dzieje w tej sali (...) To całe faszystowskie gó*no, w którym w tej chwili się znajdujemy, też się kiedyś skończy - ocenił pisarz. - Brawa za wszystko, co pan napisał i co pan powiedział - podsumowała prowadząca galę Grażyna Torbicka. .@grzegorzpiatek: To całe faszystowskie gówno, w którym się znaleźliśmy też się kiedyś skończy. Grażyna Torbicka: Brawo za to co Pan powiedział i co Pan napisał. #nike2021 pic.twitter.com/l0HobfpzPW— Wiktor Misztal😷 (@MisztalWiktor) October 3, 2021 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Tadeusz Sznuk: "Jestem elegancki, mam dobrą opiekę"Nie żyje Franciszek SurmińskiCieszyn. Zaginęła 14-letnia AmeliaJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: se.pl, goniec.pl
Po polskiej stronie pasa przygranicznego trwa stan wyjątkowy. Wnioskiem prezydenta przegłosowanym przez Sejm został przedłużony o 60 dni. Straż Graniczna poinformowała, że w nocy z 1 na 2 października doszło do zadziwiającego incydentu na granicy. Polski pojazd obserwacyjny został "obrzucony" nieznanym materiałem przez białoruskiego pogranicznika.