Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.11.2021 07:20

Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Andrzej Duda podpisał ustawę: na granicy z Białorusią powstanie mur
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na granicy z Białorusią powstanie specjalny mur. Co ważne, przepisy pozwalają na to, by otrzymanie decyzji, zezwoleń, uzgodnień oraz opinii nie były w przypadku budowli potrzebne. - Stać nas na zaporę - zapewnia minister Mariusz Kamiński.

To już pewne: mur na granicy polsko-białoruskiej powstanie. - Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta w oficjalnym komunikacie.

Ustawa wejdzie w życie już dzień po jej ogłoszeniu. Rządzący zdecydowali się na szereg wyjątków w związku z budową muru na granicy z Białorusią.

Mur na granicy: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Tylko podpisu Andrzeja Dudy brakowało do tego, by pojawienie się zapory na granicy polsko-białoruskiej stało się faktem. W związku z kryzysem migracyjnym rządzący zdecydowali się na wdrożenie nowego planu obrony kraju oraz całej Unii Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Narracja obozu rządzącego w związku z migrantami niewpuszczanymi na teren Polski jest jasna. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie może nie dostrzec, że to jest w istocie rodzaj agresji, wojny hybrydowej, że mamy prawo się bronić - deklarował w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Jarosław Kaczyński.

Teraz budowa muru jest już pewna. Podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej otworzyło dalszą drogę do rozwoju planu PiS i ministra spraw wewnętrznych.

Ponad miliard złotych na mur na granicy

Podpis prezydenta jest również równoznaczny ze sporym obciążeniem budżetu państwa. Minister Kamiński zapewnia jednak, że Polskę stać na wydatek związany z budową muru.

Szacunkowy koszt stworzenia umocnień na granicy polsko-białoruskiej to aż 1 mld 615 mln złotych. Aż 1 mld 500 mln złotych przeznaczone ma być na budowę fizycznej bariery.

Pozostałe 115 mln złotych pochłonąć mają urządzenia techniczne. - Barierę stanowić będą urządzenia budowlane, budowle lub inne obiekty budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną lub telekomunikacyjną, służące ochronie granicy państwowej i wspomagające przeciwdziałanie nielegalnej migracji - podaje w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Senat chciał poprawek w ustawie

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że środki pieniężne niezbędne do budowy muru na granicy z Białorusią są już zabezpieczone. Duże kontrowersje wywołał fakt, że inwestycja nie będzie podlegać szeregowi przepisów.

- Do inwestycji nie będą miały zastosowania przepisy prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska, o udostępnianiu informacji o środowisku, prawa geodezyjnego i kartograficznego, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowe, o transporcie kolejowym, a także o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Chociaż ustawa podpisana we wtorek przez Andrzeja Dudę uchwalona została przez Sejm 14 października, to wróciła do niego z Senatu. Senatorowie chcieli bowiem wprowadzenia do nich szeregu zmian.

Zasiadający w izbie wyższej parlamentu chcieli przede wszystkim, by cyklicznie składano sprawozdania z przebiegu inwestycji. W piątek Sejm odrzucił senackie poprawki.

Kryzys migracyjny budzi wśród Polaków wielkie emocje. Największe zarzuty wobec działania polskich służb pojawiły się po tzw. push-backu dzieci z Michałowa (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj< oraz >tutaj<).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: prezydent.pl, radiozet.pl