Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę
W piątek uchwalono w Sejmie ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Zgodnie z nią sklepy, które otwierają się, wykorzystując status placówki pocztowej, będą musiały wykazać, że przychody z tej działalności stanowią ponad 50 proc. ich całego zysku.
Uszczelnienia przepisów domagała się "Solidarność", która stoi na stanowisku, że korzystanie z luki w przepisach jest najwyższą patologią, urągającą powadze państwa. Tylko w 2021 roku status placówki pocztowej uzyskało ponad 6 tys. placówek, co stanowi ponad 300 proc. więcej niż w poprzednim roku.
Nowela ustawy o zakazie handlu przyjęta
Za nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni głosowało 272 posłów, głównie z PiS i Lewicy. Przeciwnych nowym przepisom było 135 osób, w tym posłowie Koalicji Obywatelskiej i ruchu Szymona Hołowni, natomiast 37 wstrzymało się.
Nowela ma na celu uniemożliwić sklepom wykorzystywanie świadczenia usług pocztowych do otwierania się w niedziele i święta. Zakłada ona, że działać będą mogły tylko te placówki, których przychody z usług pocztowych będą stanowić ponad połowę pozostałych przychodów.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Do noweli zgłoszono także poprawki, które przyjęto większością głosów. Wśród nich znalazła się m.in. poprawka rozszerzająca katalog osób spokrewnionych, które będą mogły nieodpłatnie pomagać przedsiębiorcy w prowadzeniu biznesu w niehandlowe niedziele i święta. Do małżonki, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma dołączono również rodzeństwo, wnuki i dziadków.
Ustawa ma wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Przyjęcie jej przez Sejm nie oznacza jednak, że wkrótce przepisy ulegną zmianom. Teraz nad projektem pochyli się Senat. Jeśli izba wyższa zatwierdzi nowelę, trafi ona do podpisu prezydenta.
Supermarkety wykorzystały nieszczelne przepisy
Dotychczasowe zasady określała ustawa, która weszła w życie 1 marca 2018 r. Wprowadziła ona stopniowo zakaz handlu w niedziele i święta. Od 2020 r. zakaz ten nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Za jego złamanie grozi kara pieniężna, a przy nagminnym łamaniu nawet kara ograniczenia wolności.
Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Zakaz nie dotyczy m.in. działalności pocztowej, cukierni, lodziarni, stacji paliw czy kwiaciarni. W ostatnich miesiącach coraz więcej sklepów zaczęło korzystać z "furtki", jaką pozostawiały nieszczelne przepisy. Dzięki statusowi placówki pocztowej otwarte były najpierw sklepy sieci Żabka. Później dołączyły do nich także supermarkety Kaufland, Biedronka, Lidl i Carrefour. W 2021 roku zostały jeszcze dwie niedziele handlowe, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, tj. 12 i 19 grudnia.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy
Meksyk: Przykre sceny przed pogrzebem. Rodzice zmarłego dziecka w trumnie nie znaleźli jego ciała
Źródło: bankier.pl