Goniec.pl
zakupy sklep

Marek BAZAK/East News

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

18 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W piątek uchwalono w Sejmie ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Zgodnie z nią sklepy, które otwierają się, wykorzystując status placówki pocztowej, będą musiały wykazać, że przychody z tej działalności stanowią ponad 50 proc. ich całego zysku.

Uszczelnienia przepisów domagała się "Solidarność", która stoi na stanowisku, że korzystanie z luki w przepisach jest najwyższą patologią, urągającą powadze państwa. Tylko w 2021 roku status placówki pocztowej uzyskało ponad 6 tys. placówek, co stanowi ponad 300 proc. więcej niż w poprzednim roku.

ulewa

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

CZYTAJ DALEJ

Nowela ustawy o zakazie handlu przyjęta

Za nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni głosowało 272 posłów, głównie z PiS i Lewicy. Przeciwnych nowym przepisom było 135 osób, w tym posłowie Koalicji Obywatelskiej i ruchu Szymona Hołowni, natomiast 37 wstrzymało się.

Nowela ma na celu uniemożliwić sklepom wykorzystywanie świadczenia usług pocztowych do otwierania się w niedziele i święta. Zakłada ona, że działać będą mogły tylko te placówki, których przychody z usług pocztowych będą stanowić ponad połowę pozostałych przychodów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do noweli zgłoszono także poprawki, które przyjęto większością głosów. Wśród nich znalazła się m.in. poprawka rozszerzająca katalog osób spokrewnionych, które będą mogły nieodpłatnie pomagać przedsiębiorcy w prowadzeniu biznesu w niehandlowe niedziele i święta. Do małżonki, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma dołączono również rodzeństwo, wnuki i dziadków.

Ustawa ma wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Przyjęcie jej przez Sejm nie oznacza jednak, że wkrótce przepisy ulegną zmianom. Teraz nad projektem pochyli się Senat. Jeśli izba wyższa zatwierdzi nowelę, trafi ona do podpisu prezydenta.

Supermarkety wykorzystały nieszczelne przepisy

Dotychczasowe zasady określała ustawa, która weszła w życie 1 marca 2018 r. Wprowadziła ona stopniowo zakaz handlu w niedziele i święta. Od 2020 r. zakaz ten nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Za jego złamanie grozi kara pieniężna, a przy nagminnym łamaniu nawet kara ograniczenia wolności.

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Zakaz nie dotyczy m.in. działalności pocztowej, cukierni, lodziarni, stacji paliw czy kwiaciarni. W ostatnich miesiącach coraz więcej sklepów zaczęło korzystać z "furtki", jaką pozostawiały nieszczelne przepisy. Dzięki statusowi placówki pocztowej otwarte były najpierw sklepy sieci Żabka. Później dołączyły do nich także supermarkety Kaufland, Biedronka, Lidl i Carrefour.

W 2021 roku zostały jeszcze dwie niedziele handlowe, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, tj. 12 i 19 grudnia.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: bankier.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Reforma sądownictwa

Wiadomości

PiS planuje kolejne reformy w sądownictwie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński na konferencji

Wiadomości

Internauci pytają, czy Jarosław Kaczyński zasnął na konferencji(VIDEO)

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wiemy, czy powróci obowiązkowa służba wojskowa

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego na konferencji prasowej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przekazał szczegóły ustawy o obronie ojczyzny

Czytaj więcej >
Ceny paliwa rosną

Wiadomości

Jedziesz autem na Wszystkich Świętych? Uważaj na ceny paliwa

Czytaj więcej >