Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Smutna prawda o życiu emerytów w Polsce. Z tych produktów spożywczych muszą rezygnować
Patryk Idziak
Patryk Idziak 12.11.2024 15:37

Smutna prawda o życiu emerytów w Polsce. Z tych produktów spożywczych muszą rezygnować

Seniorzy
fot. materiały własne Goniec.pl

W Polsce nadal utrzymuje się inflacja, a to niestety oznacza stałe wzrastanie cen m.in. za żywność i energię. Seniorzy, często z różnych powód wykluczeni z pracy, stanowią grupę szczególnie odczuwającą skutki wysokich kosztów życia. Według sondażu Faktu, prawie ¼ osób 60+ rezygnuje z koniecznego leczenia, a to zaledwie początek wyrzeczeń. Oto wyniki ankiety.

Seniorzy wyraźnie obciążeni wysokimi cenami

Mimo zmian parlamentarnych i nowych formacji sił politycznych, szanse na szybkie zmiany w gospodarce wydają się nikłe. Eksperci szacują, że inflacja do końca roku będzie oscylowała wokół 5%, a to oznacza przekroczenie planów inflacyjnych aż dwukrotnie. Dane GUS wskazują ogólnie na szybki wzrost cen towarów i usług, czego dodatkowe świadczenia nie są w stanie wyrównać.

Portal Fakt przeprowadził sondaż diagnostyczny metodą ankietowania wśród osób z grupy wiekowej 60+ i zbadał, z czego muszą rezygnować seniorzy, aby mogli przetrwać trudny okres. Ankietę wypełniło prawie 900 osób. Dane są zatrważające, biorąc pod uwagę, że na pierwszych miejscach znalazły się cięcia kosztów mieszkalnych i opieki zdrowotnej.

Seniorka dała się oszukać, kilka godzin później zmarła. Policja apeluje do Polaków Trudno uwierzyć, co dziennikarka napisała o księżnej Kate. Afera na cały świat

Z czego rezygnują seniorzy? Spadł wskaźnik zadowolenia z emerytury

Jedno z pytań w ankiecie dotyczyło sytuacji finansowej w ujęciu całościowym. Blisko 65 proc. seniorów uważa stan swoich finansów za zły lub bardzo zły. To o ponad 3 punkty procentowe mniej niż w zeszłym roku. Negatywnie zmniejszyła się za to wartość osób wskazujących, że żyje im się dobrze – to tylko 12 proc. w porównaniu do zeszłorocznych  17,4 proc.

Okazuje się, że stale uszczuplane portfele wymagają drastycznych interwencji seniorów. Najczęściej szukają rozwiązania w pomniejszaniu wydatków na wyposażenie mieszkaniaponad 47 proc. ankietowanych. Drugim w kolejności obniżanym kosztem jest opieka medyczna, na co wskazuje aż ponad 23 proc. Warto zauważyć, że w badanej grupie wiekowej naturalnie spada odporność organizmu, a także istotnie wzrasta zagrożenie wystąpienia chorób metabolicznych i układu sercowo-naczyniowego.

Na kolejnym miejscu znalazły się ubrania – ponad 17 proc, utrzymanie mieszkania – 8,3 proc., a także jedzenie – 3,6 proc. W tym ostatnim znów dane nie napawają optymizmem.

Czytaj także: Piotr Cyrwus ujawnił, ile zarabiał w "Klanie". Kwota zaskoczy wielu

Jakie produkty seniorzy najczęściej odkładają z koszyka, gdy brakuje pieniędzy?

Na pytanie Faktu o to, z jakiej żywności konkretnie osoby 60+ rezygnują, gdy brakuje im pieniędzy, zdecydowana większość wskazała produkty mięsne. Wędlin ani mięsa nie kupuje, w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji, ponad 57,7 proc. ankietowanych. Kolejną skrajną wartością badanie dotknęło słodyczy – ich spożywania musi sobie odmówić 31 proc. badanych seniorów.

Czytaj także: Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Kiedy i jakiej podwyżki mogą spodziewać się emeryci?

Dalej – w takiej kolejności – starsze osoby nie kupują warzyw i owoców, pieczywa oraz nabiału.

Serwis przytoczył wypowiedź 70-letniej pani Elżbiety, która tłumaczy, że mimo swojego wieku musi pracować, bo w przeciwnym razie zabrakłoby jej na podstawowe wydatki. Opłaty miesięczne za mieszkanie wynoszą u niej 1900 zł, a kupno leków pochłania aż 500 zł.