Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pomidor będzie kosztował 60 złotych? Powodem ceny węgla, rolnicy alarmują
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.06.2022 13:56

Pomidor będzie kosztował 60 złotych? Powodem ceny węgla, rolnicy alarmują

Pomidor będzie kosztował 60 złotych? Powodem ceny węgla, rolnicy alarmują
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

- Czeka nas bankructwo albo pomidory zimą będą kosztowały 60 zł za kilogram - mówią wprost rolnicy, którzy wzrost cen i produkcji wiążą nie tylko z kosztownymi nawozami i cenami prądu. Również brak prądu przyczyni się do pustki w portfelach Polaków? Rolnicy biją na alarm i przygotowują na rekordy cenowe na bazarach.

Rolnicy już teraz wskazują, że przez działania rządu Polacy powinni przygotować się, że za warzywa i owoce zapłacą fortunę. - Przez horrendalnie wysokie ceny węgla, a dokładnie miału węglowego, którym palimy w piecach, żeby ogrzać szklarnie, w tym roku czeka nas fala bankructw - powiedział rolnik w rozmowie z portalem onet.pl.

Pomidory po 60 zł? Zdaniem osób z branży rolniczej nie jest to nierealna wizja. Rolnicy wprost wskazują, że to nikt inny, a ministrowie Mateusza Morawieckiego będą odpowiedzialni za wzrost cen warzyw i owoców, a co za tym idzie wydatków Polaków.

Latem na stołach zabraknie pomidorów i ogórków? Ceny mogą osiągnąć kosmiczne pułapy

Janusz Dudek w rozmowie z portalem onet.pl nie ukrywa swojego oburzenia i głośno mówi o tym, z czym mierzą się rolnicy. - Jestem zbulwersowany milczeniem rządu i brakiem pomocy dla rolników produkujących warzywa - powiedział mężczyzna spod Gdowa w Małopolsce.

Dodał, że ceny węgla są w kwestii kosztów produkcji i późniejszych cen w sklepach i na bazarach kluczowe, gdyż to właśnie ten surowiec jest wykorzystywany do ogrzania szklarni. Rosną w nich ogórki, papryki, czy pomidory, ale tanie paliwo przestało być tanie.

Problemy nie dotyczą małej grupy osób. - Większość z nas ma duże szklarnie, w których trzyma rośliny, zanim nie zrobi się cieplej - dodał.

Węgiel drożeje i problem mają nie tylko zwykli Polacy

Rząd obiecał, że pomoże w zakupie węgla i wpłynie na obniżkę ceny za tonę, ale górnicy wprost mówią, iż poza wysoką ceną Polacy muszą przygotować się na sam brak surowca. To jeszcze mocniej może wybić cenę owoców i warzyw.

Węgiel jest większości rolników związanych z warzywnictwem wyjątkowo potrzebny. Janusz Dudek spod Gdowa w Małopolsce w rozmowie z portalem onet.pl wskazuje, że ogrzewanie szklarni jest niezbędne.

Gdyby zimą tego nie robił to opady i śnieg sprawią, że konstrukcja się zawali. Dodatkowo nieogrzewany system rur bez ogrzewania również się zniszczy, gdyż w czasie mrozu zwyczajnie pęknie.

Liczby potwierdzają alarmy rolników. Dyrektor zarządzający zakładu spożywczego ECO-CORN (producent suszonego ziemniaka i marchwi), Aleksander Gromek wskazuje w rozmowie z onet.pl, że w grudniu 2021 r. za tonę miału zakład zapłacił 292 zł netto. Obecnie taka sama ilość węgla to już koszt około 1500 zł netto. - To wzrost o 520 proc. - podsumowuje.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: onet.pl