Goniec.pl
Pomidor będzie kosztował 60 złotych? Powodem ceny węgla, rolnicy alarmują

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Pomidor będzie kosztował 60 złotych? Powodem ceny węgla, rolnicy alarmują

16 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Czeka nas bankructwo albo pomidory zimą będą kosztowały 60 zł za kilogram - mówią wprost rolnicy, którzy wzrost cen i produkcji wiążą nie tylko z kosztownymi nawozami i cenami prądu. Również brak prądu przyczyni się do pustki w portfelach Polaków? Rolnicy biją na alarm i przygotowują na rekordy cenowe na bazarach.

Rolnicy już teraz wskazują, że przez działania rządu Polacy powinni przygotować się, że za warzywa i owoce zapłacą fortunę. - Przez horrendalnie wysokie ceny węgla, a dokładnie miału węglowego, którym palimy w piecach, żeby ogrzać szklarnie, w tym roku czeka nas fala bankructw - powiedział rolnik w rozmowie z portalem onet.pl.

EN 01349502 0018

Kolejne wielkie zmiany w podatkach. Nowe regulacje wejdą w życie już od 1 lipca, będą dotyczyć milionów Polaków

CZYTAJ DALEJ

Pomidory po 60 zł? Zdaniem osób z branży rolniczej nie jest to nierealna wizja. Rolnicy wprost wskazują, że to nikt inny, a ministrowie Mateusza Morawieckiego będą odpowiedzialni za wzrost cen warzyw i owoców, a co za tym idzie wydatków Polaków.

Latem na stołach zabraknie pomidorów i ogórków? Ceny mogą osiągnąć kosmiczne pułapy

Janusz Dudek w rozmowie z portalem onet.pl nie ukrywa swojego oburzenia i głośno mówi o tym, z czym mierzą się rolnicy. - Jestem zbulwersowany milczeniem rządu i brakiem pomocy dla rolników produkujących warzywa - powiedział mężczyzna spod Gdowa w Małopolsce.

Dodał, że ceny węgla są w kwestii kosztów produkcji i późniejszych cen w sklepach i na bazarach kluczowe, gdyż to właśnie ten surowiec jest wykorzystywany do ogrzania szklarni. Rosną w nich ogórki, papryki, czy pomidory, ale tanie paliwo przestało być tanie.

Problemy nie dotyczą małej grupy osób. - Większość z nas ma duże szklarnie, w których trzyma rośliny, zanim nie zrobi się cieplej - dodał.

Wracała z rodziną z komunii, zginęła

Tragiczny finał powrotu z komunii. Nie żyje 45-latka, jej mąż ma złamany kręgosłup, a dzieci trafiły do szpitala

CZYTAJ DALEJ

Węgiel drożeje i problem mają nie tylko zwykli Polacy

Rząd obiecał, że pomoże w zakupie węgla i wpłynie na obniżkę ceny za tonę, ale górnicy wprost mówią, iż poza wysoką ceną Polacy muszą przygotować się na sam brak surowca. To jeszcze mocniej może wybić cenę owoców i warzyw.

Węgiel jest większości rolników związanych z warzywnictwem wyjątkowo potrzebny. Janusz Dudek spod Gdowa w Małopolsce w rozmowie z portalem onet.pl wskazuje, że ogrzewanie szklarni jest niezbędne.

Gdyby zimą tego nie robił to opady i śnieg sprawią, że konstrukcja się zawali. Dodatkowo nieogrzewany system rur bez ogrzewania również się zniszczy, gdyż w czasie mrozu zwyczajnie pęknie.

Liczby potwierdzają alarmy rolników. Dyrektor zarządzający zakładu spożywczego ECO-CORN (producent suszonego ziemniaka i marchwi), Aleksander Gromek wskazuje w rozmowie z onet.pl, że w grudniu 2021 r. za tonę miału zakład zapłacił 292 zł netto. Obecnie taka sama ilość węgla to już koszt około 1500 zł netto. - To wzrost o 520 proc. - podsumowuje.

Elektryk pokazał swój paragon z niemieckiego Lidla

Polak pracuje w Niemczech, pokazał swój paragon z Lidla. Szybko zamknął usta krytykom

Elektryk mieszkający w Niemczech pokazał paragon z Lidla. - Gdzie tutaj widzisz 2 razy drożej - napisał mężczyzna na Twitterze. Powodem był zarzut dotyczący kłamstwa na temat tego, że za zachodnią granicą jest taniej. Rozpętała się prawdziwa burza, a dowodów nie zabrakło.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: onet.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >