Goniec.pl > Wiadomości > Samolot runął na prywatną posesję. Nie żyje burmistrz
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.09.2023 15:10

Samolot runął na prywatną posesję. Nie żyje burmistrz

katastrofa samolotu w Czechach
Facebook/HZS Středočeského kraje

Dramatyczna w skutkach katastrofa lotnicza. We wtorek (12 września) na prywatnej posesji nieopodal lotniska w Hořovicach na południowy-zachód od czeskiej Pragi rozbił się mały samolot. W wypadku zginęło dwóch podróżujących maszyną mężczyzn. Śmierć zwłaszcza jednego z nich to ogromny cios dla lokalnej ludności.

Katastrofa małego samolotu w Czechach

Katastrofa miała miejsce we wtorek (12 września) przed godziną 9 nad ranem we wsi Tlustice, oddalonej od lotniska o zaledwie kilka kilometrów. Maszyna spadła na teren prywatnego ogrodu, w którym, na szczęście, nikogo nie było. Bilans jednak i tak jest tragiczny.

Czeskie media podają, że w akcji ratunkowej udział brały wszystkie służby ratunkowe, m.in. dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i dwie załogi naziemne, straż pożarna oraz policja. Ich prace trwały długie godziny.

Zespół Perfect w żałobie. Muzycy przekazali smutną wiadomość

Służby publikują dramatyczne zdjęcia

Radio ZET podaje, że w komunikacie zamieszczonym przez czeską straż pożarną na Facebooku, przekazano, iż do dwóch uwięzionych w niewielkim samolocie mężczyzn trzeba było dostać się przy użyciu narzędzi hydraulicznych. To w końcu się udało, ale na ratunek było za późno.

- Obydwaj mężczyźni odnieśli poważne, wielonarządowe obrażenia. Pomimo wysiłków wszystkich załóg na miejscu i około czterdziestu minut reanimacji, niestety w wyniku odniesionych obrażeń doszło do śmierci – poinformowała Monika Nováková, rzeczniczka Środkowoczeskiego Pogotowia Ratunkowego, cytowana przez portal ct24.ceskatelevize.cz.

Opublikowane w sieci zdjęcia doskonale obrazują skalę tragedii. Widać na nich kompletnie zmiażdżony samolot, który musiał z dużą prędkością uderzyć o ziemię.

Ofiarą wypadku burmistrz gminy Zaječov

Jak się również okazało, śmierć jednego z podróżujących rozbitą maszyną mężczyzn to wyjątkowa strata dla lokalnej społeczności. Była gubernator kraju środkowoczeskiego Petra Pecková przekazała, że ofiarą dramatu był burmistrz gminy Zaječov Vladimír Havlík. 

- Był wieloletnim członkiem Komisji ds. Współpracy z Miastami i Gminami Kraju Środkowoczeskiego - napisała na Twitterze.

Trwa śledztwo ws. wypadku, w które zaangażowany jest specjalny Instytut ds. badania przyczyn wypadków lotniczych. Ciała zmarłych zabezpieczono do sekcji.

Źródło: Radio ZET, Facebook