Goniec.pl
rzecznik możliwy termin

Fot. East News Piotr Molecki

Rzecznik rządu: odmrażanie gospodarki możliwe jeszcze w kwietniu

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Chociaż niedawno minister zdrowia ogłosił przedłużenie restrykcji sanitarnych do 18 kwietnia, rzecznik rządu oświadczył, że część z nich będzie mogła zostać zniesiona jeszcze w tym miesiącu. Z wypowiedzi Piotra Müllera wynika, że odmrażanie

Zdaniem rzecznika rządu luzowanie ograniczeń sanitarnych jest możliwe jeszcze w kwietniu. Piotr Müller przyznał, że ma nadzieję na poprawę sytuacji epidemicznej pod koniec obecnego miesiąca. W ostatnich dniach dane dotyczące zarażeń ponownie stały się niepokojące. Do mediów docierają też dramatyczne relacje lekarzy, którzy są już na granicy wytrzymałości.

Rzecznik rządu otwarcie oświadczył, że liczy na zmianę sytuacja ulegnie poprawie na przełomie kwietnia i maja, dzięki czemu możliwe stanie się rozpoczęcie odmrażania gospodarki. Piotr Müller niedawno był gościem stacji Polsat News.

Zdaniem rzecznika rządu odmrażanie gospodarki możliwe już niedługo

Podczas rozmowy ze serwisem Polsat News rzecznik rządu odniósł się do obecnie panującego lockdownu. Tak optymistycznej wypowiedzi dziennikarze nie usłyszeli już od dawna. Wręcz przeciwnie – minister zdrowia zapowiedział wyraźny wzrost liczby zgonów.

Niestety scenariusz przedstawiony przez Adama Niedzielskiego zaczął się spełniać. W czwartek 8 kwietnia Ministerstwo Zdrowia przekazało dramatyczne informacje o śmierci aż 954 pacjentów chorujących na COVID-19. To najwyższa liczba zgonów od wybuchu pandemii koronawirusa.

W piątek 9 kwietnia resort przekazał też informacje o 28 487 nowych przypadkach zarażeń. Tego dnia potwierdzono też wysoką liczbę zgonów – 768. Do mediów docierają też smutne relacje lekarzy, którzy są już wyczerpani. Kilkanaście dodatkowych dyżurów w miesiącu, wspomaganie się kroplówkami, nieustanna praca przez kilkadziesiąt godzin – to rzeczywistość, w jakiej żyją obecnie pracownicy służby zdrowia.

Tym bardziej optymistyczne zapowiedzi Piotra Müllera mogą wydawać się raczej zaskakujące. Według przedstawiciela rządu do łagodzenia obostrzeń może dojść już po 18 kwietnia. Wszystko jednak zależy między innymi od tego, jak bardzo obciążone będą szpitale oraz w jakim tempie będzie postępował plan szczepień.

Rzecznik rządowy o łagodzeniu obostrzeń

W rozmowie z mediami rzecznik rządu zaznaczył, że w kwestii ewentualnego odmrażania gospodarki bardzo ważne jest posiadanie odpowiednio wysokiej liczby dostępnych łóżek oraz respiratorów w szpitalach.

Ze słów Piotra Müllera wynika, że rząd nie wyklucza otwarcia ogórków w lokalach gastronomicznych na okres majówki. Rzecznik dodał jednak, że lepiej, gdyby Polacy obniżyli swoje oczekiwania dotyczące przyszłego miesiąca.

[EMBED-243]

Polityk oświadczył, że jest szansa na to, by już w następnym tygodniu podjąć decyzje o otwarciu żłobków oraz przedszkoli. Rzecznik wspomniał też o możliwości zniesienia obostrzeń dla innych usług, ale nie sprecyzował, które konkretnie miał na myśli.

Scenariusz przedstawiony przez Piotra Müllera wydaje się bardzo optymistyczny. Warto przypomnieć, że po tym, jak rząd przedłużył obostrzenia sanitarne, do 18 kwietnia zamknięte pozostają między innymi salony kosmetyczne i fryzjerskie, hotele oraz lokale gastronomiczne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >