Goniec.pl
300 plus nowe zasady

Fot. Iberion materiały własne

Rząd ogłosił nowe zasady przyznawania świadczenia 300 plus

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nabór wniosków o 300 plus rusza już niedługo. Rząd właśnie zmienił procedury dotyczące pobierania świadczeń. Polacy mogli nie spodziewać się, że w dobie pandemii warunki ubiegania się o wsparcie na ucznia okażą się zupełnie inne. Dokume

Wśród programów wspierających rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, jednym z najważniejszych jest 300 plus. System ten umożliwia wypłacanie świadczenia raz do roku każdej rodzinie, która spełnia odpowiednie wymagania. Pomoc obejmuje wszystkie uczące się dzieci do 20 roku życia.

Na 300 plus mogą liczyć również rodzice uczących się dzieci do 24 roku życia, pod warunkiem, że są niepełnosprawne. Opiekunowie mogą pobierać świadczenia bez względu na dochody, ponieważ ma ono charakter powszechny. Bynajmniej nie znaczy to jednak, że jest przyznawane z góry.

Rząd chce wprowadzić nowe zasady dotyczące 300 plus

Każda rodzina, która chce liczyć na 300 plus, musi złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fakt rząd planuje wprowadzenie istotnych zmian, z którymi powinni zapoznać się wszyscy pobierający do tej pory świadczenia rodzice.

Ważną informacją jest, że rząd zamierza wprowadzić nowy tryb przydzielania świadczeń jeszcze w tym roku. Z wiadomości przekazanych przez dziennikarzy wynika, że projekt jest już gotowy. Rodzice powinni zapoznać się z najważniejszymi zmianami.

Nowe założenia rządu wskazują na to, że wnioski o wsparcie finansowe będą dostępne jedynie w formie elektronicznej. To oznacza, że zainteresowani rodzice będą mogli je składać wyłącznie za pośrednictwem internetu. Jak dotąd wypełnione formularze można było złożyć w urzędzie lub wysłać je drogą pocztową. Ta zmiana ma zwiększyć bezpieczeństwo w dobie pandemii.

Należy pamiętać, że nie wszyscy rodzice obsługują sprzęt elektroniczny i mają internet. Oni będą mogli skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, które zostaną wyznaczone między innymi w urzędach gmin. Do ich dyspozycji będą także urzędnicy, którzy pomogą w razie trudności.

Koniec z zarządzaniem 300 plus przez gminy

Jak dotąd to gminy obsługiwały program 300 plus. Według doniesień portalu Fakt w tym roku zajmie się tym ZUS. Państwowa jednostka będzie wypłacała pieniądze rodzicom, którzy złożą wnioski i spełnią wszelkie wymogi.

Z tym wiąże się zmiana trybu składania wniosków, które będą mogły być przesyłane między innymi przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Warto zauważyć, że z systemu korzystają już rodziny, które otrzymały bon turystyczny, ponieważ rejestracja była wymagana, by otrzymać świadczenia na wakacje.

Kolejna zmiana dotyczy wypłaty świadczenia, która w tym roku nie będzie miała formy pieniędzy wydawanych do ręki. Wsparcie finansowe będzie wysyłane na rachunek bankowy, co wiąże się z koniecznością podania jego numeru podczas składania wniosku o 300 plus.

[EMBED-243]

Zdaniem rządu wszelkie zmiany mają przynieść oszczędności nawet 488 milionów w okresie 10 lat. Część ekspertów twierdzi jednak, że to dopiero początek. Po wprowadzeniu bonu turystycznego - zdaniem specjalistów - powstała możliwość stworzenia systemu, który będzie obejmował wszelkie świadczenia socjalne, również 500 plus.

Przypominamy, że w przypadku świadczeń 300 plus rozpatrywane będą jedynie wnioski złożone od 1 lipca do 30 listopada. Rodzice powinni pilnować terminów, by nie stracić możliwości otrzymania pieniędzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >