Rodzina 500 plus. Tych terminów trzeba pilnować, by nie stracić świadczenia
Zbliżający się nowy rok niesie wraz z sobą obowiązek kolejnego złożenia wniosku w ramach programu "Rodzina 500 plus". Aby nie przegapić świadczenia, rodzice będą musieli pilnować wyznaczonych terminów. Szczęśliwie dla nich, ZUS umożliwia skorzystanie z różnych dróg złożenia dokumentów i to bez wychodzenia z domu.
500 plus. Nowy rok i nowe wnioski
Niejeden rodzic zmaga się z trudami związanymi z wychowywaniem swoich pociech. Jednak za sprawą rządowego programu z 2016 r. "Rodzina 500 plus", opiekunowie choć trochę mogli poczuć, iż państwo wyciąga do nich pomocną dłoń.
Niemniej, flagowy projekt PiS w wyniku szalejącej inflacji w 2022 r. z 500 zł w swojej sile nabywczej spadł do co najmniej 350 zł. W wyniku szalejącej inflacji sięgającej prawie 20%, rekordowym waloryzacjom uległy m.in. emerytury czy też podjęto decyzję o wyjątkowo wysokim wzroście pensji minimalnej.
Przyjęte nowelizacje nie objęły jednak swoim zasięgiem świadczenia 500 plus. Co prawda wśród prognoz obietnic wyborczych pojawiają się spekulacje o spektakularnej propozycji, którą Jarosław Kaczyński musi przedstawić wyborcom, by ci oddali na jego ugrupowanie swój głos - i tutaj pojawia się 15, emerytura i 700, a nawet 1000 plus - jednak dywagacje te skutecznie zbija co jakiś czas minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Obecnie jednak rodzice muszą zadowolić się aktualnymi warunkami, które proponuje rządowy program. Jedną z zasadniczych kwestii związanych z pobieraniem świadczenia jest jego okresowość. Każdy bowiem pozytywnie rozpatrzony wniosek obowiązuje od od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Oznacza to, iż każdy rodzic, który w 2023 r. będzie chciał nadal pobierać przysługujące mu środki będzie musiał złożyć kolejny wniosek. Nie dotrzymanie urzędowych terminów może skutkować utratą nawet dwóch miesięcy.
500 plus. Tych terminów trzeba pilnować w 2023 r.
Nabór nowej tury wniosków ruszy w ZUS-ie od 1 lutego 2023 r. Aby zachować ciągłość wypłacanych środków należy złożyć wymagane dokumenty do 30 kwietnia tego samego roku. Jeśli któryś z rodziców przegapi ten termin, będzie miał jeszcze dwukrotnie szansę na wykorzystanie pełnego roku kalendarzowego w rozliczeniu.
Składając bowiem wniosek w terminie od 1 do 31 maja 2023 r., ZUS po rozpatrzeniu wniosku wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec do 31 lipca 2023 r. Podobnie rzecz się ma w przypadku przedłożenia dokumentów między 1 a 30 czerwca 2023 r. Wtedy też ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec do 31 sierpnia 2023 r.
W przypadku złożenia wniosku między 1 a 31 lipca 2023 r., ZUS rozpatrzy dokumenty i wypłaci świadczenie z wyrównaniem od lipca do 30 września 2023 r. Analogiczna sytuacja nastąpi w przypadku tych wszystkich, którzy wymagane dokumenty złożą w terminie od 1 do 31 sierpnia 2023 r. Po rozpatrzeniu takie wniosku ZUS wypłaci świadczenie, z wyrównaniem od sierpnia, mając czas do 31 października 2023 r.
Wszystkie wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia rodzicom skorzystanie z kilku możliwości. Jedną z nich jest platforma PUE, umożliwiająca elektroniczne wypełnienie wniosku i jego bezpośrednie wysłanie. Rodzice mogą również wykorzystać w tym celu portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.
Co więcej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w szczególności młodych rodziców, ZUS przygotował specjalną aplikację mobilną, do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikacja mZUS łączy konto posiadane na platformie PUE z telefonem, przez co składnie wniosku staje się jeszcze łatwiejsze.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Czy warto robić zakupy na zapas? Ekspert zabrał głos, zaskakująca opinia
"Brutalny i skuteczny", Ekspert ujawnił plan Władimira Putina
Prof. Witold Orłowski: NBP może zdusić inflację, ale to oznaczałoby głęboką recesję
Źródło: gov.pl/fakt.pl/