Goniec.pl
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116026031

Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116026031

Putin podpisał nowy dekret. Ukraińskie dzieci staną się obywatelami Rosji

30 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Władimir Putin podpisał kolejny dekret uderzający w obywateli Ukrainy. Nowy dokument upraszcza procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa ukraińskim dzieciom, które straciły rodziców. Zdaniem doradcy mera Mariupola to nic innego jak "porwanie na oficjalnym szczeblu".

Prezydent Rosji konsekwentnie dąży do zlikwidowania ukraińskiej państwowości. Początkowo dyktator spodziewał się, że jego wojsko zostanie przywitane w Ukrainie kwiatami, jednak gdy tak się nie stało, postanowił zwalczyć zbuntowaną ludność w najbardziej brutalny sposób.

6294546e21df6 o large

Pożar na terenie sortowni śmieci w Promniku. Płonie toksyczny materiał, służby alarmują

CZYTAJ DALEJ

Dowodem na to są liczne zbrodnie wojenne i odkryte po wyparciu rosyjskich żołnierzy z niektórych miejscowości masowe groby, takie jak te w Buczy czy Borodziance. Podczas gdy dorośli Ukraińcy zabijani są bez żadnych skrupułów, najmłodsi poddani mają zostać agresywnej indoktrynacji.

Jak informował ostatnio doradca mera Mariupola, tamtejsze dzieci nie będą miały w tym roku przerwy w nauce. Rosjanie planują je jak najszybciej zdeukrainizować, wbijając do głów rosyjskie programy nauczania.

To jednak wciąż za mało dla Władimira Putina. Przywódca wpadł bowiem na jeszcze bardziej szokujący pomysł, którego ofiarami padną właśnie mali Ukraińcy.

Putin chce rusyfikować ukraińskie dzieci

Prezydent Rosji podpisał dekret upraszczający procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa ukraińskim dzieciom, które straciły rodziców w wyniku inwazji.

Prawo odnosi się do "dzieci-sierot" oraz "dzieci pozostawionych bez opieki rodzicielskiej" z "Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej lub Ukrainy".

To nie pierwszy taki dokument mający na celu depopulizację Ukrainy i wcielenie jej obywateli do rosyjskiej społeczności. Już w marcu Putin poparł prawo, zgodnie z którym Kreml "zatwierdził dystrybucję" ukraińskich obywateli do "podmiotów składowych Federacji Rosyjskiej".

Z kolei kilka dni temu wydano dekret dotyczący przyznawania rosyjskiego obywatelstwa Ukraińcom mieszkającym na terenach okupowanych przez Rosję. Łagodniejsza procedura uzyskiwania rosyjskiego paszportu ma przysługiwać mieszkańcom Donbasu czy Zaporoża.

"Porwanie na oficjalnym szczeblu"

Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko, który nieraz jawnie krytykował rosyjskie poczynania, stanowczo skomentował podpisanie dekretu.

- Porwanie na oficjalnym szczeblu - świetne dopełnienie współczesnego wizerunku Rosji - stwierdził.

Podobne oburzenie wykazywał także w związku z planowanymi przez rosyjskich decydentów działaniami z okazji Dnia Dziecka. Jak przekazał, w sytuacji gdy "dziesiątki dzieci zostały bez rodziców, tam, gdzie wodę wciąż gotuje się nad ogniem, gdzie brakuje jedzenia, a czysta woda jest na wagę złota", Rosjanie zwożą klaunów, by uatrakcyjnić święto.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Władimir Putin trenował na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie

Wiadomości

Władimir Putin ćwiczył na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie, oto co działo się za zamkniętymi drzwiami

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz oświadczył, że to koniec wspólnych głosowań z PiS, Jarosław Kaczyński ma kłopoty

Wiadomości

Paweł Kukiz "zrywa" z PiS. Jarosław Kaczyński nie może liczyć na jego wsparcie w sejmowych głosowaniach

Czytaj więcej >
Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >