Kobieta nie może już wytrzymać Żródło: Unsplash.com Fa Barboza

Przez nazwisko nie może normalnie żyć. Paulina ma nietypowy problem

27 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Paulina jest obiektem drwin niemal za każdym razem, gdy przedstawia się pełnym imieniem i nazwiskiem. Kobieta nie może już znieść ciągłych żartów i wyzwisk, które kierowane są do niej ze względu na niefortunnie brzmiące nazwisko.

Kobieta nazywa się Paulina Cipa i jak przekonuje, słowo to wywołuje salwy śmiechu nawet wśród dorosłych. Z tego powodu zaczęła poważnie rozważać urzędową zmianę nazwiska, jednak tego pomysłu z kolei nie akceptują jej bliscy.

Kobieta nie może wytrzymać żartów ze swojego nazwiska

Nazwisko „Cipa” nosi w Polsce blisko 300 osób, a do ich grona należy również Paulina, która zdecydowała się podzielić swoją historią z dziennikarzami serwisu papilot.pl. Kobieta nie może już znieść ciągłych żartów i uśmiechów, które powtarzają się za każdym razem, gdy musi przedstawić się pełnym imieniem i nazwiskiem.

- Męczę się z nim od urodzenia i myślałam, że jakoś się przyzwyczaję, ale nic z tego. Głupie uśmieszki i komentarze nie pozwalają mi poczuć się dobrze - wyznała Paulina.

Nazwisko kobiety oznacza żeńskie narządy płciowe, a słowo to wywołuje uśmiech nawet na twarzach dorosłych osób. Paulina rozważa więc urzędową zmianę nazwiska, jednak przeciwni temu są jej bliscy, którzy, choć doskonale rozumieją jej problem, to nie akceptują pomysłu zmiany ze względu na tradycje i pamięć o przodkach.

Ewangelickie groby zniszczone przez księdza. Jest oświadczenie luteranEwangelickie groby zniszczone przez księdza. Jest oświadczenie luteranCzytaj dalej

- Zwłaszcza tata to rozumie, bo kiedyś też był z tego powodu wyśmiewany. Ale to tyle wsparcia, bo kiedy wymyśliłam, żebyśmy wszyscy zmienili nazwisko, to temat się urwał. Bo przodkowie, bo tradycja i tak ma być - dodała zrezygnowana kobieta.

Paulina jest jednak zdesperowana i chce rozwiązać swój problem w urzędzie, nawet kosztem konfliktu z rodziną. Jak przyznała, na razie nie zanosi się na to, by miała wziąć ślub, a nie może już dłużej wytrzymać żartów i kpin, z którymi zmaga się od dzieciństwa.

Kwestie udzielania urzędowej zgody na zmianę imienia lub nazwiska reguluje specjalna ustawa, która precyzuje, w jakich przypadkach wolno jej dokonać. Jednym z kryteriów, które kwalifikują do zmiany danych osobowych, jest zmiana nazwiska ośmieszającego, nielicującego z godnością człowieka, brzmiącego wulgarnie lub kojarzącego się w ten sposób.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska można złożyć w wybranym urzędzie stanu cywilnego. Należy dołączyć do niego również uzasadnienie naszej prośby, która następnie zostanie rozpatrzona przez kierownika urzędu lub jego zastępcę.

Decyzja ta wydawana jest na podstawie ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414 z późn. zm.) i podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Popularne/Papilot/Gazeta Prawna

Następny artykuł