Goniec.pl
lidl-niedziele-handlowe

Wikimedia RickRichards CC BY-SA 4.0

Część sklepów Lidl zdecydowała się na otwarcie w niedziele niehandlowe

4 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Lidl próbuje gonić konkurencję. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że część punktów niemieckiej firmy będzie otwarta również w niedziele niehandlowe. Dyskont rozszerza usługi, zmieniając sklepy w placówki pocztowe. Przedstawiciele już wcześniej sugerowali, że to konieczna decyzja, by konkurować z takimi supermarketami jak Biedronka.

O zmianach w Lidlu mówiono już w ciągu ostatnich tygodni. Początkowo jednak przedstawiciele niemieckiej firmy utrzymywali, że nie zamierzają otwierać placówek w niedziele niehandlowe. Obecnie wiemy oficjalnie, że od 5 września część dyskontów będzie pracowało siedem dni w tygodniu.

edyta gorniak

Edyta Górniak po występie w Opolu zwróciła się do widowni

CZYTAJ DALEJ

Reprezentująca Lidla Aleksandra Robaszkiewicz potwierdziła: „Jako jedna z ostatnich sieci postanowiliśmy otworzyć część naszych sklepów w niedziele, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów”. Funkcjonowanie dyskontów siedem dni w tygodniu to nadal temat kontrowersyjny, jednak przedstawiciele niemieckiej sieci stwierdzili, że zostali „zmuszeni” do podjęcia takiej decyzji przez konkurencję.

Ostateczna decyzja Lidla

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o przygotowaniach Lidla na otwarcie, niektórych punktów w niedziele niehandlowe. Wówczas przedstawiciele firmy oficjalnie utrzymywali, że prowadzą sondy wśród pracowników, by rozpoznać nastroje i podjąć ostateczną decyzję.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nieoficjalnie jednak osoby związane z niemieckim dyskontem na łamach portalu Business Insider sugerowały, że rozszerzenie usług i stworzenie placówek pocztowych, by móc pracować siedem dni w tygodniu, to decyzja konieczna, jeśli firma chce nadal konkurować z Biedronką i innymi supermarketami.

Wreszcie pojawiło się oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska, Aleksandra Robaszkiewicz potwierdziła, że rynkowe ruchy innych sieci sklepów były bardzo istotne podczas podejmowania decyzji o zmianach.

Równość i transparentność uwarunkowań prawnych jest dla nas bardzo ważna. Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku. Ta zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów – przekazała.

Lidl kolejną placówką pocztową

Lidl – podobnie jak w przypadku Biedronki – stanie się placówką pocztową, by móc otwierać punkty także w niedziele niehandlowe. Podpisując umowę o współpracy z firmą kurierską, dyskonty wykorzystują lukę prawną i mogą funkcjonować siedem dni w tygodniu.

Z niemiecką firmą ma współpracować PointPack oraz DHL. Biedronka natomiast podpisała umowę z Pocztą Polską. Obecnie już kilkadziesiąt sklepów portugalskiej sieci otwiera się także w niedziele. Przedstawiciele oświadczyli, że to dopiero testy nowej usługi, jednak eksperci sugerują, że to nie tylko zmiana na stałe, ale również trend, który przeniesie się na konkurencję.

Prognozy ekonomistów potwierdza ruch Lidla. Warto jednak przypomnieć, że pod koniec lipca do sejmu trafił już projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z nowym dokumentem sklepy będą mogły funkcjonować w niedziele jako placówki pocztowe tylko pod warunkiem, że będzie to dominujący dla niej rodzaj działalności. Nadal jeszcze nie wiadomo, kiedy posłowie będą obradowali nad projektem.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News; Business Insider

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opatów: Nastolatkowie jechali do szkoły. Jeden nie żyje, dwoje trafiło do szpitala

Czytaj więcej >