Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przeciwniczka handlu w niedziele przyłapana na zakupach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.02.2022 17:30

Przeciwniczka handlu w niedziele przyłapana na zakupach

screen z "Faktów" TVN
"Fakty" TVN

Od tygodnia obowiązują nowe przepisy dotyczące handlu w niedziele, które znacznie utrudniają życie właścicielom sklepów i klientom. Mimo zaostrzenia prawa, w placówkach handlowych, szukających nowych furtek do ominięcia regulacji, nie brakuje klientów. Co więcej, nawet jeśli nie popierają oni zakupów w niedziele, chętnie korzystają z promocji na wybrane artykuły.

1 lutego weszły w życie nowe, uszczelnione przepisy traktujące o handlu w niedziele. Do tej pory zakaz, choć obowiązywał, łatwo był obchodzony przez pomysłowych właścicieli sklepów i duże sieci handlowe. Większość z nich korzystała bowiem z luki w prawie i działała na zasadzie placówek pocztowych.

Od początku miesiąca takie zabiegi nie są jednak możliwe, bo aby być otwartym w niedziele, należy z działalności pocztowej uzyskiwać co najmniej 40 proc. przychodów. To znacznie utrudniło życie przedsiębiorcom i klientom, którzy chętnie robili zakupy w siódmy dzień tygodnia.

Nowe sposoby na nowe prawo

Nowe prawo wymusiło na handlowcach wymyślanie coraz to ciekawszych pomysłów na przechytrzenie ustawy. Niektóre sklepy przekształcają się więc w dworce autobusowe, inne zaś w czytelnie. Zgodnie z zapisami za ladą może stanąć także sam właściciel albo, jak w przypadku wielu Żabek, zamontować w sklepie kasę samoobsługową.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- To jest trochę śmieszne, ale nie po stronie tych, którzy próbują znaleźć dziurę w tych przepisach tylko po stronie tych, którzy na siłę próbują cały czas narzucić pewną rzeczywistość - skomentował w "Faktach" TVN ekonomista Marek Zuber.

Jak wskazuje "Gazeta Wyborcza" jednym z rozwiązań jest również obdarzenie pracownika częścią udziałów w biznesie, dzięki czemu stanie się on współwłaścicielem i będzie mógł pracować w niedziele.

Ponadto, na mocy specustawy covidowej franczyzobiorcy mogą w niedziele, które nie przypadają w święto, powierzać pracownikom rozładowywanie, przyjmowanie i ekspozycję określonych towarów, co de facto oznacza, że i tak zatrudniony będzie musiał stawić się w pracy.

Niedziela przegrywa z "karkówką"

Nic więc dziwnego, że pracownicy sklepów burzą się i punktują nowe przepisy, wskazując na ich ułomności. Niezadowoleni są też klienci, którzy chętnie robią zakupy w niedziele niehandlowe.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH dla Grupy AdRetail, ponad połowa ankietowanych Polaków jest za tym, by całkowicie znieść zakaz handlu w niedziele. Przeciwnego zdania jest 35% respondentów, a reszta nie ma zdania na ten temat.

Okazuje się jednak, że nawet ci, którzy sprzeciwiają się handlowi w siódmy dzień tygodnia, nie stronią od wizyt w sklepie właśnie w te dni, o czym przekonał się reporter "Faktów" TVN.

- W niedzielę żadne sklepy nie powinny być otwarte. Taka jest racja - powiedziała stanowczo jedna z rozmówczyń dziennikarza, przyłapana na opuszczaniu placówki handlowej w niedzielę 6 lutego.

Na pytanie, dlaczego kobieta wybrała się mimo swoich kategorycznych poglądów do sklepu, odpowiedziała, że robiła zakupy, ponieważ... "reklamują bardzo ładną karkówkę".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: "Fakty" TVN, o2.pl