Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prawie cały kraj na czerwono. Jest pilny apel do Polaków
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 04.09.2024 17:56

Prawie cały kraj na czerwono. Jest pilny apel do Polaków

pilne
Fot. goniec

W polskich lasach utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Sytuacja dotyczy niemal całego kraju. Eksperci apelują o szczególną ostrożność i reagowanie w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa.

Wysokie zagrożenie pożarowe w Polsce

Po wielu gorących i suchych dniach zagrożenie pożarowe w lasach w niemal całej Polsce osiąga najwyższy możliwy stopień. Widać to chociażby po ściółce leśnej, której wilgotność spadła poniżej 10 proc., co sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Według Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL), w prawie całym kraju, w środę po południu stopień zagrożenia pożarowego lasu jest duży lub średni. Podobne warunki utrzymają się także w czwartek rano. Małe zagrożenie utrzymuje się jedynie w dwóch punktach, na Podlasiu i w Małopolsce. IMGW podaje natomiast, że w środę większość kraju znajdzie się w zasięgu strefy ekstremalnie wysokiego zagrożenia pożarowego.

mapa

Porażający zwrot akcji ws. zabójstwa uczestniczki "Top Model". To jednak nie mąż?

Eksperci apelują o zachowanie ostrożności

Duży i średni stopień zagrożenia pożarowego to sygnał dla turystów do rozsądnego zachowania w lesie i zwracania uwagi na ewentualne zagrożenia.

Korzystajmy z lasu odpowiedzialnie, parkując pojazdy w wyznaczonych do tego miejscach, nie zastawiając dojazdów pożarowych, by nie utrudniać (...) akcji ratowniczej. Absolutnie nie korzystamy z ognia, nie palimy papierosów, nie pozostawiamy szklanych butelek - przekazała w rozmowie z tvn24 Ewelina Szklarzewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Zdaniem ekspertów, wraz z postępującymi zmianami klimatu wysokie zagrożenie pożarowe w lasach będzie występować coraz częściej.

Coraz częstsze pożary w Polsce

Zobacz: Nie żyje 78-letni kierowca. Popełnił tragiczny w skutkach błąd 

W 2024 roku straż pożarna i leśnicy mają co robić, bowiem upalna i sucha aura sprzyja występowaniu pożarów.

Mamy dość długie okresy suszy, w związku z tym nasze samoloty mają co robić. Latają na patrole przeciwpożarowe, jak również biorą udział w akcjach gaśniczych. Staramy się jak najszybciej dotrzeć na miejsce pożaru, żeby ograniczyć zasięg i szkody - powiedział w rozmowie ze stacją Adam Pawłowski, Główny Specjalista Ochrony Lasów w RDLP w Białymstoku.

Zdaniem eksperta, w 90 procentach przypadków do pożarów dochodzi wskutek działalności człowieka, jednak bardzo często są one niezamierzone. Należy pamiętać, że kiedy zaobserwujemy zagrożenie w lesie, należy je natychmiast zgłosić straży pożarnej i odpowiedniemu nadleśnictwu.

Wystarczy podać współrzędne z telefonu lub sugerować się oznakowaniem w lesie - wyjaśnia Boruń. Pożaru lasu nie wolno gasić we własnym zakresie. Po poinformowaniu służb należy udać się w bezpieczne miejsce lub opuścić całkiem teren lasu - mówi Radiu ZET Krzysztof Boruń z Nadleśnictwa Katowice.