Goniec.pl
Joanna Segelstrom

interpol.com

Polki szuka Interpol i policja na całym świecie. Oszukała setki ludzi

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Polka Joanna Segelstrom poszukiwana jest przez 190 państw na świecie. Kobieta ma wystawioną także czerwoną notę Interpolu. Wszystko to przez ogromne oszustwa, jakich dopuściła się, tworząc piramidę finansową i oszukując setki ludzi.

Joanna Segelstrom od lat kierowała galeriami sztuki m.in. w Szwecji, Miami, Hiszpanii i Polsce. Do niedawna kobieta była stałą bywalczynią salonów i jedną z najbogatszych osób w Sztokholmie. Od trzech lat ukrywa się przed organami ścigania i wciąż jest nieuchwytna.

policja las

Ruszyła akcja "Jesień-21". Policjanci i strażnicy będą kontrolować m.in. grzybiarzy

CZYTAJ DALEJ

Ogromna piramida finansowa

Sprawę oszustw Segelstrom opisała dziennikarka Agnieszka Szwajgier z Radia 357. Reporterka prześledziła całą drogę, jaką przeszła najbardziej poszukiwana Polka, która tuż po maturze wyjechała do Szwecji. Tam wyszła za mąż i urodziła syna Mikaela, który pomagał jej później w gigantycznych przekrętach.

W latach 90. Segelstrom otworzyła swoją pierwszą galerię sztuki. Później były kolejne. Oferta Joanny była prosta. Inwestorzy mieli kupić dzieła sztuki, które Polka wystawiała w swojej galerii, a następnie odkupywała od nabywców z gwarantowanym zyskiem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przedsięwzięcie Joanny to sprytny układ, który stworzył piramidę finansową. Jej elementami byli zaufani pośrednicy, którzy otrzymywali wysokie prowizje i księgowe zakładające "spółki córki".

Kłopoty i ucieczka

Dopiero w 2017 roku zaczęły się kłopoty. Biznes Segelstrom wpisano na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Kobieta przez długi czas kluczyła, później wraz z synem zapadła się pod ziemię.

Łączne straty wyrządzone przez Polkę szacuje się na 300 mln do miliarda złotych, czyli więcej niż Amber Gold. - Ja praktycznie przestałem żyć. Wszystkie pieniądze, jakie miałem, oszczędności - zostały pochłonięte - powiedział oszukany przez Segelstrom.

Oprócz zwykłych inwestorów, wśród klientów Joanny znaleźli się celebryci i politycy. Oszukani zostali m.in. aktorka Grażyna Wolszczak czy szef NIK Marian Banaś. Mówi się, że z usług Polki korzystały także brytyjska rodzina królewska i były prezydent USA.

W Szwecji nie jest prowadzone żadne śledztwo - część majątku zajął syndyk. ABW i białostocka prokuratura zajmują się wspólnikami Joanny Segelstrom. Zarzuty usłyszały już dwie osoby. Służby zabezpieczyły również ich majątek o wartości niemal 20 mln zł. Joannie i jej synowi za oszustwa grozi do 15 lat więzienia.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interpol, Polsat News

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >